15 راه برای کسب درآمد از تولید محتوا

کسب درآمد از تولید محتوا مستلزم تلاش‌های بازاریابی استراتژیک و برندسازی است. سازندگان محتوا با استفاده از خلاقیت و اشتیاق خود برای موضوعی خاص، مطالب اصلی را برای طیف وسیعی از مخاطبان تولید می‌کنند. 

یادگیری نحوه درآمدزایی از تولید محتوا به شما کمک می‌کند تا با درآمد ثابت از کار محتوایی خود، ایجاد شغل کنید. در اینجا توضیح می‌دهیم که سازندگان محتوا برای کسب دستمزد چه کار می‌کنند. همچنین 15 روشی که می‌توانید به‌عنوان تولیدکننده محتوا کسب درآمد کنید را فهرست می‌کنیم.

تولید کننده محتوا کیست؟

سازندگان محتوا برای کسب درآمد از تولید محتوا مطالبی را برای سرگرم کردن یا آموزش مخاطبان در قالب‌های آنلاین و آفلاین تولید می‌کنند. تولیدکنندگان محتوای آماتور و حرفه‌ای در رسانه‌ای خاص مانند ویدئو، گرافیک، طراحی یا نوشتار مشغول به فعالیت هستند. 

سازندگان محتوا گاهی همان اینفلوئنسرهایی هستند که با انتشار محتوا به جذب فالوور می‌پردازند. این سازندگان با استفاده از جایگاه خود، مخاطبان را افزایش داده و برندی را بر اساس نوع خاصی از محتوا تبلیغ می‌کنند. 

نمونه‌هایی از مطالب برای تولید محتوا عبارتند از:

 • وبلاگ‌ها
 • پادکست‌ها
 • فیلم‌ها
 • موسیقی
 • هنر (گرافیک و هنرهای زیبا)
 • عکاسی
 • کتاب‌های الکترونیکی
 • منابع آموزشی
 • اینفوگرافیک

چگونه به عنوان تولید کننده محتوا درآمد کسب کنیم؟

ایده‌های زیر به شما کمک می‌کنند تا به کسب درآمد از تولید محتوا بپردازید. 

1. آموزش آنلاین ارائه دهید

با استفاده از پلت فرم آنلاین، دوره آموزشی را در زمینه تخصص خود تدریس کنید. حتی می‌توانید ویدیوهای آموزشی را در وب سایت خود به اشتراک بگذارید. مجموعه‌ای از وبینارها را در نظر بگیرید که کاربران می‌توانند به صورت بسته‌ای خرید کنند. 

برگزاری دوره‌های آنلاین مانند کتاب‌های الکترونیکی و راهنماهای نحوه کار راهی برای کسب درآمد از تولید محتوا است.

2. مشاور شوید

از طریق برنامه تخصصی، جلسات مشاوره در محل کار خود ارائه دهید. در این شرایط فالوورها این امکان را دارند تا در جلسات آموزشی از راه دور شرکت کنند. در این جلسات مخاطبان می‌توانند در مورد تکنیک‌های مربوط به حوزه تخصصی شما به بحث بپردازند. 

همچنین برای کسب درآمد از تولید محتوا می‌توانید برای سایر سازندگان محتوا برای نقد هنر، ویدیو یا محتوای نوشتاری، بررسی نمونه کارها را ارائه دهید. 

زمانی که نام تجاری خود را تثبیت کردید می‌توانید برای همکاری با کسب و کارها پیشنهاداتی را ارائه دهید. هدف این پیشنهادات کمک به شكل دادن استراتژی آنها برای محتوا، به ویژه کسب و کارهای دارای محصولات در بازار تخصصی آن‌ها است.

3. مشارکت برند را در نظر بگیرید

برندها اینفلوئنسرها را استخدام می‌کنند تا در پادکست‌ها، از طریق پست‌های رسانه‌های اجتماعی یا در وبلاگ‌ها درباره محصولات آن‌ها صحبت کنند. شرکت‌ها تولیدکنندگان محتوا را برای تبلیغات استخدام می‌کنند. چون فالوورها اغلب پذیرای اینفلوئنسر مورد علاقه خود هستند. 

شرکت‌ها معمولاً پس از تنظیم قرارداد برای تبلیغات در پلتفرم‌های اینفلوئنسر، به سازندگان محتوا، هزینه خاصی را پرداخت می‌کنند. بنابراین تبلیغات برای برندها توسط اینفلوئنسرها یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد از تولید محتوا خواهد بود. 

4. محتوا را به هنری قابل فروش تبدیل کنید

سازندگان محتوای بصری، آثار چاپی و گرافیکی خود را در قالب عکاسی یا هنر تجسمی می‌فروشند. این سازندگان می‌توانند با استفاده از پلتفرم‌های فروش آنلاین که برای تجارت الکترونیک راه اندازی شده‌اند، منبع درآمد ثابتی ایجاد کنند. 

حتی غیر هنرمندان هم می‌توانند از طریق برنامه‌های مشابه، جملات و نقل قول‌ها را به پوستر یا هنر قابل چاپ تبدیل کنند. به فروش رساندن مطالب چاپی روشی دیگر برای  کسب درآمد از تولید محتوا خواهد بود. 

کسب درآمد از تولید محتوا

یکی دیگر از راه حل‌های کسب درآمد از تولید محتوا در حوزه بصری، فروش کار به عنوان عکس یا فیلم است. وب‌سایت‌های متخصص برای خرید تصاویر گرافیکی، عکس‌ها و ویدیوها برای استفاده در سایت خود، هزینه‌ای را به سازندگان محتوا پرداخت می‌کنند. 

برخی از وب‌سایت‌ها نیز به تولیدکنندگان محتوا اجازه می‌دهند تا در ازای دریافت درصدی از هزینه، آثار خود را مستقیماً از طریق پلتفرم به کاربران بفروشند. محتوای صوتی ذخیره نیز حوزه خاصی است که در آن تولیدکنندگان می‌توانند برای کسب درآمد از تولید محتوا آثار خود را بفروشند.

5. ارائه اشتراک برای کسب درآمد از تولید محتوا

اشتراک‌ها عضویت‌های پولی برای محتوای انحصاری هستند که توسط سازندگان محتوا ارائه می‌شود. اینفلوئنسرها می‌توانند اشتراک‌ها را با محتوای پول‌ساز همراه کنند. وب‌سایت‌ها خدمات اشتراک محتوای نوشتاری را در قالب خبرنامه‌ها، مجلات یا بخش‌های داستانی مدیریت می‌کنند.

6. فروش کالا

فروش کالا راهی دیگر برای کسب درآمد از تولید محتوا است. وقتی فالوورها محصولات شما را بخرند درآمد آن برای شما خواهد بود. به واسطه خرید به رسمیت شناخته می‌شوید و فالوورها در کانال‌های خود به اشتراک می‌گذارند یا در پلتفرم‌های دیگر نظرات خود را ارائه می‌دهند. 

اگر خودتان کالاهایی را تولید کنید این روش شامل استخدام فروشندگان شخص ثالث برای ایجاد محصولات برند است. بسیاری از اینفلوئنسرهای شناخته شده می‌توانند با فروش لیوان، کلاه، تی شرت و سایر کالاها با لوگوی برند یا سایر نمایش‌های محتوای شما، سود معقولی کسب کنند.

این روش بیشتر درشبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام موثر خواهد بود.

7. تعاملات گفتاری را در نظر بگیرید

سخنرانی در کنوانسیون‌ها و کنفرانس‌های مرتبط با برند شما و حوزه محتوا نیز می‌تواند راهی برای کسب درآمد از تولید محتوا باشد. حتی ممکن است از شما خواسته شود که بسته اطلاعاتی درباره خود و برندتان ارائه دهید.

8. در بازاریابی وابسته شرکت کنید

بازاریابی وابسته به سازندگان محتوا کمک می‌کند تا برای توصیه محصولات یا خدمات، درآمد کسب کنند. اینفلوئنسرها پس از تنظیم قرارداد با شرکت وابسته، هزینه‌ای از شرکت محصول دریافت می‌کنند. در این میان حتی ممکن است کالاهای رایگان دریافت نمایند. 

9. اجازه تبلیغات مستقیم را بدهید

میزبانی تبلیغات در سایت خود را برای کسب درآمد از تولید محتوا در نظر بگیرید. اینفلوئنسرهایی که فالوورهای ثابتی دارند می‌توانند تجارت بیشتری را از تبلیغ‌کنندگان جذب کنند. تبلیغات مستقیم معمولاً شامل تبلیغات بنری در بالا، پایین یا طرفین وب سایت می‌شود. 

همانطور که کاربران محتوا را مشاهده می‌کنند، تبلیغات نیز موارد محتوای اضافی را نشان می‌دهد. این تبلیغات ممکن است به برند شما مربوط باشد یا نمونه‌ای تصادفی از مواد بازاریابی را نشان دهد.

10. تبلیغات را در محتوای خود بگنجانید

گنجاندن تبلیغات در برخی موارد مانند ویدیوها برای تبلیغات مستقیم از طریق وب سایت، راه دیگری برای کسب درآمد از تولید محتوا است. تبلیغات را می‌توان قبل، حین و بعد از ویدیوها درج کرد و برای محتوای طولانی‌تر ایده آل است. 

11. کمک‌های مالی برای کسب درآمد از تولید محتوا

حامیان در طول تاریخ از سازندگان حمایت کرده‌اند و سازندگان رسانه‌های مدرن هنوز هم می‌توانند از این نوع پشتیبانی برخوردار شوند. کمک‌های مالی به شما کمک می‌کنند که برند خود را برای ارائه محتوای بیشتر از طریق پلتفرم‌های متعدد گسترش دهید. 

کسب درآمد از تولید محتوا

12. محتوای مهمان ایجاد کنید

نوشتن وبلاگ مهمان یا ساختن ویدیو برای کانال اینفلوئنسر دیگر به کسب درآمد از تولید محتوا در آینده کمک می‌کند. برخی از تولیدکنندگان محتوا برای مقاله مهمان یا محتوای دیگر هزینه می‌کنند. این افراد می‌توانند محتوا را برای به دست آوردن شناخت بیشتر به صورت رایگان مبادله کنند. 

به جای اجرای تبلیغات پولی بر روی پلتفرم سازنده مشابه، ارائه محتوای مهمان می‌تواند به شما کمک کند به مخاطب جدیدی با علایق مشابه با بازار هدف خود دست یابید.

13. گروه‌ راه اندازی کنید

ایجاد فضای اجتماعی برای فالوورها و سایر تولیدکنندگان محتوا می‌تواند به شما کمک کند تا بیشتر شناخته شوید. همچنین می‌توانید برند خود را به عنوان صدای پیشرو در حوزه تخصصی خود تثبیت نمایید. گردآوری طرفداران یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد از تولید محتوا محسوب می‌شود.

14. کتاب بنویسید

پس از ایجاد برند، داستان یا تخصص خود را به فالوورها بفروشید. قسمت‌های پادکست و وبلاگ‌ها را به محتوای کتاب الکترونیکی تبدیل کنید. همچنین می‌توانید نسخه‌های چاپی کتاب را بر اساس تقاضا یا با سفارش تعداد معینی برای فروش در سخنرانی یا از طریق وب‌سایت خود انتخاب کنید.

15. برند خود را بفروشید

فروش برند تجاری یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد از تولید محتوا است. اگر به عنوان خالق محتوا به جایگاه مشهوری برسید کسب و کارهایی را جذب می‌کنید. این کسب و کارها احتمالا علاقه مند به خرید حق استفاده از نام تجاری شما یا ایجاد کالا با محتوا یا نام شما هستند. 

برخی از اینفلوئنسرها با طرفداران زیاد ممکن است فعالیت‌های تبلیغاتی خود را با کمک شرکت‌های معتبر یا از طریق منابع خود راه اندازی کنند. کار با برند بزرگ می‌تواند بستن قرارداد برای فروش کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ را آسان‌تر کند.

مزایای کار به عنوان تولید کننده محتوا

حرفه‌ای با عنوان تولید کننده محتوا می‌تواند به شما این آزادی را بدهد تا به دنبال علایق خلاقانه و بیان هنری در زمینه‌های مختلف باشید. تقریباً در هر صنعتی می‌توانید به‌عنوان تولیدکننده محتوا در بخش بازاریابی شرکت‌ها کار پیدا کنید. 

بسیاری از سازندگان فرصت‌های شغلی آزاد را دنبال می‌کنند یا با کسب درآمد از محتوا، کسب‌وکار خود را شکل می‌دهند. انعطاف‌پذیری و آزادی بر اساس علایق فردی، تولید محتوا را به حرفه‌ای جذاب برای اینفلوئنسرها و هنرمندان تبدیل می‌کند.

ایجاد محتوا نشان می‌دهد که شما رهبر فکری در صنعت خود هستید. این کار مستقل به شما این امکان را می‌دهد تا روزانه فعالیت‌های خود را توسعه دهید. با هدف کسب درآمد از تولید محتوا از خلاقیت خود برای هدفی خاص استفاده خواهید کرد.

نکاتی برای کسب درآمد از تولید محتوا

در اینجا چند نکته اضافی وجود دارد که به شما به عنوان سازنده محتوا کمک می‌کند:

 • برای مطالب اضافی وقت بگذارید. محتوای انحصاری برای دنبال کنندگان بسازید و به اشتراک بگذارید تا از آنها به عنوان مشوق و پاداش برای مشترکین استفاده کنند.
 • پلتفرم‌های خود را متنوع کنید. از ترکیبی از کانال‌های رسانه‌های اجتماعی برای دستیابی به گسترده‌ترین مخاطبان با محتوای خود استفاده کنید.
 • برای کسب درآمد از تولید محتوا پول خرج کنید. برای تبلیغات محتوای خود و دستیابی به مخاطبان وسیع‌تر در صفحات مختلف آنلاین هزینه صرف کنید.
 • مصمم باشید. برای جذب فالوورها و حفظ مخاطبان خود، به طور مرتب محتوای جدید ایجاد کنید.
کسب درآمد از تولید محتوا

جمع بندی کسب درآمد از تولید محتوا

تقریباً یک دهه پیش، تولید محتوا یک سرگرمی بود و افراد زیادی آن را انجام نمی‌دادند. امروزه تولید محتوای دیجیتال به یک حرفه تبدیل شده است. الگوریتم‌های رسانه‌های اجتماعی مدام تغییر می‌کنند و دسترسی ارگانیک محتوا را کاهش می‌دهند.

چه اینفلوئنسر، مربی یا کارآفرین باشید می‌توانید محتوای دیجیتالی ایجاد کنید. کسب درآمد از سفارش تولید محتوا کار سختی نیست. با نکاتی که در این مقاله ذکر کردیم به راحتی می‌توانید از راه تولید محتوا به درآمدهای بالایی برسید. کافیست شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *