کمپین تبلیغاتی 360 درجه چیست ؟ و چه مزایایی دارد ؟

کمپین تبلیغاتی 360 درجه یکی از بهترین روش های بازاریابی و تبلیغات است که مزایای زیادی داشته و در صورت پیاده سازی صحیح آن تاثیر مستقیمی در افزایش فروش خواهد داشت.

احتمالا برایتان پیش آمده است که هنگام رانندگی در سطح شهر بیلبورد های تبلیغاتی یک برند مشهور را چندبار دیده‌اید پس از آن در بین تبلیغات تلوزیونی نیز تبلیغ جذاب دیگری از آن برند میبینید و سپس هنگام گشت و گذار در فضای مجازی و اینترنت باز هم آن برند آشنا جلوی چشمان شما خود نمایی می‌کند.

بازاریابی و تبلیغات 360 درجه یعنی مهم نیست مخاطب ما کجا باشد و یا به چه رسا‌نه‌ای علاقه داشته با،شد به هر طرف که سر بچرخاند ما به هرحال او را پیدا می‌کنیم و برند خود را در ذهن او حک می‌کنیم.

این نوع کمپین هنگام عرضه محصولی جدید یا ورژن بروز شده آن به بازار، متناسب با هدفی که برای این محصول جدید در استراتژی بازاریابی در نظر گرفته‌شده است، با پیام خاص آن محصول و جامعه مخاطبین طراحی و اجرا می‌شود

در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا چگونگی پیاده سازی و مزایای تبلیغات 360 درجه را دریابید.

مزایای کمپین 360 درجه

در حال حاضر کسب و کارها به شیوه‌های مختلفی تبلیغات خود را انجام می‌دهند. این تبلیغات معمولا تنها در یک رسانه بوده و بصورت یکپارچه انجام نمی‌شود. به همین ترتیب، تأثیر زیادی در یادآوری برند آن‌ها نخواهد داشت. تمامی برند های مشهور نیازمند برنامه‌ریزی منسجم و هماهنگ تبلیغاتی به همراه اجرای آن با زمانبندی دقیق می باشند.

این کمپین با استراتژی هم‌افزایی و یکپارچگی، تمام ابزارها و روش‌های تبلیغاتی را برای ارتباط با مشتری در کل چرخه خرید محصول، از کشف تا تکرار خرید را به کار می‌گیرد تا توجه آن‌ها را به خود جلب کند.

در ادامه مزایای مختلف کمپین 360 درجه در بازاریابی را بیان می‌کنیم:

تنوع در گروه هدف و شیوه دسترسی به آن‌ها

کسب و کارها بسته به نوع فعالیت خود، می‌توانند اغلب مشتریان خود را در فضای آفلاین و یا آنلاین پیدا کنند. علاوه بر حضور مشتریان، برای بعضی از کسب و کارها، تبلیغات آنلاین بهتر از آفلاین جواب می‌دهد و برعکس.

اما مواقعی پیش می‌آید که نیاز داریم تمام رسانه‌های مختلف را در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم طیف وسیعی از مخاطبان را پوشش دهیم و پیام خود را به صورت گسترده پخش کنیم تا به گوش همه اقشار و افراد جامعه برسانیم.

مشخص کردن یا تغییر جایگاه برند

جایگاه یک برند به تدریج و با تعامل و ارتباط با مشتریان و مخاطبین در ذهن آن‌ها جای می‌گیرد. یکی از مثال‌های موفق در این زمینه، برند مشهور کوکاکولا است که در سال‌های اخیر از تمامی رسانه‌ها و روش‌های ارتباطی همچون فضای مجازی، تبلیغات تلوزیونی، حضور در مراسمات، رویدادهای مرتبط و حتی ایجاد اپلیکیشن در موبا،یل جایگاه بالای خود را دوباره در ذهن مخاطب تثبیت کرده است.

شبکه‌های اجتماعی

بهبود عملکرد محصولات و خدمات

این استراتژی تبلیغاتی تنها برای برندهای جدید بازار کارآیی ندارد، چه بسا برندهایی با عملکرد ضعیف، با اصلاح در شیوه بازاریابی خود با این روش نگاه تازه‌ای را به مخاطب خود ارائه می‌دهند. حتما شما هم برندهایی را می‌شناسید که در گذشته جایگاه پایینی در ذهن مشتریان داشتند و با تبلیغات گسترده بر روی محصولات با کیفیت خود، مخاطبان را به تغییر دیدگاه تشویق کرده‌اند.

چگونگی پیاده‌سازی کمپین تبلیغاتی 360 درجه

درتعریف کلی این استراتژی، تبلیغات 360 درجه به معنای پوشش کامل تمامی راه‌های تبیلغاتی می‌باشد. لذا هزینه‌ای گسترده و سیاستی قوی برای دریافت نتیجه حداکثری از آن نیاز است. در واقع انتخاب تمام رسانه‌ها وراه‌های ارتباطی کافی نیست. بلکه موارد زیر برای رسیدن به یک هدف واحد در تبلیغات 360 درجه بسیار مهم است:

  • شناخت و بررسی کامل جامعه هدف و علایق آن‌ها
  • برنامه‌ریزی جامع و منسجم 
  • آماده و پیاده‌سازی پیام صحیح تبلیغاتی

کانال‌های مورد استفاده در کمپین بازاریابی 360 درجه

اما کمپین بازاریابی 360 درجه را باید در چه بسترهایی پیاده‌سازی کرد. در ادامه می‌خوانید:

شبکه‌های اجتماعی

امروزه با جایگاه بسیار مهمی که این ابزار رسانه‌ای در بین زندگی اقشار مختلف جامعه دارد، نمی‌توان از آن غافل شد. سوشال مدیا مارکتینگ از پربازده‌ترین استراتژی‌های تبلیغاتی برای دربر گرفتن گروه‌های هدف گسترده است. که به عنوان یک کانال معتبر برای کمپین تبلیغاتی 360 می باشد.

سایت و سئو

معمولاً وب‌سایت اولین تصویری است که مخاطب از شما دریافت می‌کند و همانطور که می‌دانید اولین تصویر بیشترین اثرگذاری را دارد. در واقع وب‌سایت محلی است که با آن می‌توانید به ‌خوبی با مخاطب ارتباط برقرار کنید. کمپین ۳۶۰ درجه شامل بهینه‌سازی وب‌سایت و همچنین سئو می‌شود تا در صورت مواجهه مشتریان و سرچ کلمات کلیدی مرتبط با محصول، مشتری بتواند به‌راحتی وب‌سایت شما را پیدا کند.

تولید محتوا

همانطور که متذکر شدیم، ارتباط و تعامل قوی به شیوه‌های مختلف با مشتری، از قدرتمندترین اهداف این شیوه تبلیغاتی است. در واقع با تولید محتوای مستمر و جذاب علاوه بر اثر گذاری مثبت بر روی سئو، می‌توانید هویت مختص به خودتان را در ذهن مشتری ثبت کنید.

اگر تبحری در زمینه تولید محتوا ندارید می توانید از مجموعه ما این خدمات را تهیه کنید.

پیامک و ایمیل مارکتینگ

با وجود گسترش راه‌های ارتباطی دیگر، ایمیل و پیامک همچنان از موثرترین روش‌های ارتباط با مشتریان است. به صورتی که درصد بالایی از مشتریان روزانه ایمیل خود را چک می‌کنند و همچنین گروه هدفی که حضور موثری در فضای آنلاین ندارند، توسط پیامک با محتوای متنی مناسب جذب شما می‌شوند. با دریافت اطلاعات و نظرات مشتریان می‌توانید از طریق ایمیل یا پیامک، تولد یا مناسبت‌های مختلف را تبریک بگویید، تخفیفات جدید را اطلاع رسانی کنید و ارتباط خود را با مشتری حفظ کنید.

بیلبورد تبلیغاتی و حضور در نمایشگاه‌ها

علاوه بر حضور موثر در رسانه‌های مختلف، حضور فیزیکی تبلیغات شما در زندگی روزمره گروه هدف بسیار مهم است. بیلبوردهای تبلیغاتی با عناوین جذاب و خلاصه، پیام‌های هوشمندانه و اثر گذار، نقش مهمی در حک شدن برند شما در حافظه مشتری دارد.حضور در نمایشگاه ها و ارتباط مستقیم با مشتریان و علاقه مندان به محصولات شما، عامل موثری در پیوند صمیمانه با مشتری است.

کانال‌های توزیع کمپین بازاریابی 360 درجه

در نهایت به زبان ساده هدف از این استراتژی تبلیغاتی، این است که مشتری و گروه هدف با یک دور سر چرخاندن در تمام امور زندگی خود، برند شما را به ذهن بسپارد و به عنوان بخش جدا نشدنی از زندگی خود بداند

نمونه‌ای از چند برند موفق در کمپین تبلیغاتی 360 درجه

  • تبلیغات برند آدیداس بصورت جهانی و گسترده
  • برند مک دونالد که همچنان می‌توانید تبلیغات جذاب و اثر گذار آن را در تبلیغات یوتیوب ببنید
  • برند کاله در ایران با تبلیغ گسترده در فضای مجازی توسط اینفلوئنسرها برای آشنا سازی مشتریان با محصول جدید خود به نام پنیر خامه‌ای ویلی
  • تبلیغ گسترده اسنپ فود با شعار (دیگه زنگ نزن) در فضاهای مجازی، بنرهای شهری و حتی پخش تراکت و بروشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *