همه چیز در مورد تولید محتوای آموزشی

در این مطلب از سایت وبمونی قصد داریم تا همه چیز در مورد تولید محتوای آموزشی را بیان کنیم وتا بتوانید با مشتریانتان ارتباط درستی برقرار کنید.

بیش از دو دهه از زمانی که بیل گیتس، یکی از بنیان‌گذاران مایکروسافت، مقاله معروف خود با عنوان «محتوا، پادشاه است» را منتشر کرد، می‌گذرد. مقاله بیل گیتس، بر محتوای آنلاین، به عنوان یک الگوی کسب و کار، متمرکز بود. او در این مقاله، بر اهمیت ارائه اطلاعات بروز، برای آگاه نگه داشتن کاربران اینترنت و درگیر نگه داشتن آن‌ها تأکید داشت. تمرکز این مقاله گیتس، بر توصیف جذابیت محتوای آموزشی بود.

محتوای آموزشی به دلیل ابعاد فراگیری که دارد قدرتمند است. مردم دائماً در جستجوی توضیحات و راه‌حل‌ها هستند و اینجاست که محتوای آموزشی، بیشتر از قبل می‌درخشد. روش تحقیق و جستجوی مردم نیز به تناسب پیشرفت تکنولوژی، تغییر کرده است. ما اکنون در عصر اطلاعات هستیم، جایی که مردم برای یافتن پاسخ‌ها، همیشه آنلاین هستند. با وجود تمام این اطلاعات در دسترس، گوگل، حداقل 1 تریلیون جستجو در سال را دریافت می‌کند. موفقیت وب‌سایت‌هایی مانند WikiHow که راهنماهای آنلاین مفیدی را ارائه می‌کند و Vox با گزارش‌های اخبار همراه با توضیحات متفکرانه، گواه جذابیت محتوای آموزشی است.

محتوای آموزشی به شما کمک می‌کند تا با مشتریان ارتباط برقرار کنید.

اگر شما، صاحب کسب ‌و کار یا بازاریاب هستید و از طریق بازاریابی، برای تصاحب فضای آنلاین رقابت می‌کنید، باید محتوای آموزشی ارائه دهید. محتوای آموزشی مناسب، تأثیری ماندگار بر مصرف‌کنندگان می‌گذارد. شرکت‌هایی که متوجه مشکلاتی در ارتباط با مشتریان‌شان می‌شوند، باید قویاً به فکر ایجاد محتوایی باشند که بتواند راه‌حل‌هایی ارائه دهد.

آموزش به مشتریان، روشی غیرمستقیم است که می‌تواند به ایجاد ارتباط با آن‌ها، کمک زیادی کند. برند‌هایی که هیچ محتوای آموزشی را ارائه نمی‌دهند، شهرت خود را در نظر مشتریان به خطر می‌اندازند. همزمان با ایجاد محتوای آموزشی برای کسب و کار، مهم است که یک قدم به عقب بردارید، تصمیم بگیرید که دقیقاً چه چیزی را می‌خواهید بنویسید و بهترین راه برای نزدیک شدن به محتوا چیست.

ابتدا، محتوا را در نظر بگیرید. آیا این همان مطلبی است که می‌خواهید در صفحه وب یا وبلاگ خود بنویسید؟ یا بهتر است آن را از طریق یک رسانه بصری‌تر با محتوای مختصر، مانند یک اینفوگرافیک نمایش دهید؟ به محض این که در مورد موضوع و نگرش خود، تصمیم گرفتید، زمان شروع نوشتن است. در اینجا چند نکته مهم را گردآوری کرده‌ایم تا در شروع نوشتن محتوای آموزشی برای سازمان یا کسب‌وکارتان، به شما منتقل کنیم:

1. محتوای با کیفیت تولید کنید.

وقتی محتوایی را با هدف، ایجاد می‌کنید، اعتماد کسانی که به صورت آنلاین تحقیق می‌کنند را کسب خواهید کرد. محتوا، عنصر اصلی تصمیم‌گیری برای مخاطبان بالقوه‌ای است که جستجوی خود برای راه‌حل‌ها را از طریق محتوای شما انجام می‌دهند. پس از این، هر آنچه در زمینه بازاریابی انجام می‌دهید را از دیدگاه تولید محتوای آموزشی مورد ارزیابی دقیق انجام دهید.

2. محتوای مفیدی تولید کنید.

زمانی که بازاریابی محتوا مؤثر باشد، تجربه مثبت و مفیدی را برای کاربر نهایی فراهم می‌کند. این تجربه برای آن‌ها الهام‌بخش بوده و به آن‌ها کمک می‌کند تا به تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر و مطمئن‌تری نزدیک شوند.

محتوا به اشکال مختلفی تولید می‌شود. محتوا می‌تواند ویدیو، صدا، ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و غیره باشد. ممکن است از همان اول، مشتریان و مخاطبان زیادی نداشته باشید. حتی این امکان وجود دارد که یک مشتری احتمالی، به یک مشتری همیشگی تبدیل شود.

محتوای آموزشی مفید
محتوای آموزشی مفید

توانایی ردیابی مخاطبان، برای ارائه مرتبط‌ترین اطلاعات که مطابق با نیازهای آن‌ها باشد، بسیار مهم است. در این مسیر، می‌توانید فهرستی هوشمندانه برای شناسایی گروهی از افراد که معیارهای خاصی را دارند ایجاد کنید. به این ترتیب می‌توانید محتوای مرتبط با خواسته‌های مخاطبان، ارائه دهید.

3. محتوای تعاملی و جذاب ایجاد کنید.

محتوا، همیشه نقش مهمی در بهینه‌سازی موتورهای جستجو دارد. با به روز رسانی الگوریتم گوگل از اوایل سال جاری، محتوا دیگر فقط بهینه‌سازی کلمات کلیدی نیست. امروزه، ارزش یک محتوا، بر اساس تجربه‌ای است که مخاطب کسب می‌کند و اینکه آیا برای کاربر نهایی مفید بوده است یا خیر. از خلاقیت نترسید. روش‌های مختلفی را برای جذب بازدیدکنندگان در سایت خود امتحان کنید. برای شروع، کمی تحقیق کنید و نگاهی به کارهایی که دیگران برای ایجاد برخی ایده‌ها انجام می‌دهند، بیندازید.

4. مشتریان خود را آگاه نگه دارید.

هدف شما از تولید محتوا ، نباید صرفاً حفظ مشتریان جدید باشد. محتوایی ایجاد کنید که به حفظ مشتریان فعلی شما نیز کمک کند. به گفته تری گیلن، نویسنده کتاب “برنده شدن در کسب و کار جدید”، “جذب یک مشتری جدید می‌تواند 15 برابر بیشتر از حفظ مشتری فعلی، هزینه داشته باشد.”

5. محتوایی را بنویسید که مرتبط باشد.

سازمان‌هایی که در تلاش برای افزایش مخاطبان خود و جذب مشتریان احتمالی هستند، باید اطمینان حاصل کنند که موضوعات و تولید محتوای آموزشی آن‌ها با نیازهای مخاطب و هر چیزی که در جستجوی آن است، مرتبط باشد.

6. از زاویه‌ای متفاوت به محتوا نگاه کنید.

زمانی که افراد، در حال جستجوی آنلاین هستند تا در مورد موضوعی خاص مطالبی بیاموزند، مطمئناً با مجموعه‌ای از محتوای مشابه روبرو خواهند شد. پس مطالبی را به آن‌ها ارائه دهید که انتظارش را ندارند. برای متمایز شدن در دنیای تولید محتوا، ذهن خلاق خود را منعطف کنید، بیشتر از حد معمول، فکر کنید و برخی سؤالاتی که ممکن است بپرسند را از قبل پیش‌بینی کنید.

7. از قالب بندی مفید برای هدایت خوانندگان استفاده کنید.

زمانی که در حال نوشتن مطلبی هستید که در اینترنت نمایش داده می‌شود، مانند یک وبلاگ یا محتوای وب سایت، حتماً از تگ‌های عنوان و سایر روش‌های قالب بندی صفحه وب سایت استفاده کنید. این، یک استراتژی مهم است و به بهینه‌سازی وب سایت شما برای موتورهای جستجو کمک کرده و مشتریان احتمالی و سایر خوانندگان را به محتوای شما هدایت می‌کند.

یکی دیگر از دلایل استفاده از قالب بندی، این است که خوانندگان، مطالب را راحت‌تر دنبال می‌کنند. این روش، به ویژه برای نوشتن محتوای عمیق یا پیچیده مفید است. برخی از این نکات قالب بندی عبارتند از:

 • هدرها و تگ‌های عنوان (برچسب‌های H1 ، H2،  H3 برای ایجاد سلسله مراتب محتوا)
 • لیست‌های شماره گذاری شده یا بوتلت؛
 • لینک  وب‌سایت‌های خارجی از منابع قابل اعتماد؛
 • حروف برجسته یا ایتالیک برای تأکید بر عبارات کلیدی مهم؛
 • تصاویر و سایر گرافیک‌ها؛
 • لینک‌های تعبیه شده داخلی برای به روز ماندن محتوای شما.
قالب بندی محتوا

8. ارجاع و پیوند به منابع معتبر

اشتباه رایجی که برخی از افراد هنگام نوشتن محتوای آموزشی مرتکب می‌شوند این است که حجم زیادی آمار باورنکردنی و نکات مفید مرتبط را ارائه می‌دهند. اما از ذکر منابعی که اطلاعات را به دست آورده‌اند، غفلت می‌کنند. با ذکر منابع با کیفیت به خوانندگان خود، با ارتباط دادن به منابع معتبر و مطمئن، اعتبار وب سایت خود را نیز افزایش می‌دهید.

9. اعتراف کنید که همه چیز را نمی‌دانید (و نمی‌توانید).

به عنوان یک نویسنده، جایگاهی مشابه با مخاطبان خود دارید. ممکن است روزی در مورد نگرانی‌های مربوط به مراقبت‌های بهداشتی، بهترین شیوه‌های امنیت فناوری اطلاعات و مراقبت از حیوانات بنویسید، و در جایی دیگر، به نکات باغبانی، نگرانی‌های قانونی و توصیه‌های مربوط به سفر، بپردازید. با این که باید برای مطالعه و تحقیق در مورد هر کسب و کار و صنعت مربوط به آن، وقت بگذارید، اما دانستن همه چیز، امری ممکن نیست.

در مورد هر موضوعی در گوگل و همچنین سایت و وبلاگ رقیب خود تحقیق کنید تا ببینید آیا اطلاعات مفیدی پیدا می‌کنید یا خیر. با این حال، در این شرایط، یک متخصص موضوع شناسی (SME) در سازمان شما می‌تواند موهبتی بزرگ باشد. متخصص موضوع شناسی، یا SME، نجات دهنده زندگی شما خواهد بود. این فرد، می‌تواند بینش باورنکردنی را در اختیار شما قرار دهد که احتمالاً با جستجوی ساده موضوع، به آن دست پیدا نمی‌کنید. همچنین می‌تواند اطلاعات تخصصی مورد نیاز شما را ارائه دهد که فقط مختص سازمان شما باشد. بنابراین، برای دسترسی به این منبع ارزشمند، غرور را کنار بگذارید.

10. از محتوا مجدد استفاده کرده و اشتراک‌گذاری آن را آسان کنید.

تقریباً همیشه می‌توان محتوا را تغییر کاربری داد و در قالب‌های مختلف دیگری نیز به اشتراک گذاشت. به عنوان مثال، اگر یک کتاب الکترونیکی می‌نویسید، محتوا را می‌توانید به موارد زیر تغییر دهید:

 • پست‌های وبلاگ؛
 • ویدئوهای کوتاهی که می‌توانید در یوتیوب، آپلود کرده و به اشتراک بگذارید؛
 • بروشورها؛
 • پادکست‌ها؛
 • اینفوگرافیک؛
 • محتوای خبرنامه یا ایمیل.

علاوه بر این، یکی از بهترین نقاط قوت در نوشتن محتوای آنلاین، این است که می‌توان (و باید) آن را به اشتراک گذاشت. منظور ما، این است که می‌توانید لینک‌های اشتراک‌گذاری رسانه‌های اجتماعی را در صفحات وب سایت خود قرار دهید و محتوا را در اکانت‌های رسانه‌های اجتماعی سازمان خود، ارسال کنید.

چرا محتوای آموزشی مهم است؟

محتوای آموزشی باید آموزنده، جالب و مرتبط باشد. این محتوا برتری شما نسبت به رقیبی است که ممکن است با محتوای آموزشی آشنایی نداشته باشد. انتشار محتوای آموزشی، محبوبیت برند شما را در میان مخاطبان افزایش می‌دهد، زیرا باعث ایجاد اعتماد بین مشتریان احتمالی و برند شما می‌شود. وقتی محتوای آموزشی کاملی را در مورد موضوعات مرتبط، در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهید، راحت‌تر به خدمات و محصولات شما اعتماد می‌کنند.

چگونه می‌توانیم محتوای آموزشی را جذاب‌تر کنیم؟

وقتی نوبت به تولید محتوای آموزشی شما می‌رسد، بر تعامل، توجه بیشتری کنید. سؤال‌های کوتاه و مستقیم بپرسید. پرسیدن یک سؤال، مکث کوتاهی را ایجاد می‌کند که نتیجه آن، کنجکاوی مخاطب خواهد بود. پاسخ به این پرسش، افشاگری جالبی است که افراد را بیشتر درگیر می‌کند. مطالب را کوتاه و مختصر کنید.

مدت زمان منطقی برای محتوای آموزشی، اغلب بین 15 تا 18 دقیقه است. این مدت، برای جلب توجه مخاطبان در حین انتقال اطلاعات مورد نیاز، کافی است. زمان بیشتر از این، ارتباط تعاملی را ضعیف می‌کند. سازندگان محتوای آموزشی باید راهی بیابند تا محتوای خود را کوتاه نگه دارند و از انتقال پیام خود اطمینان حاصل کنند.

سخن آخر

تولید محتوای آموزشی پایدار و ماندنی را باید در آموزش به مخاطبان خود در مرکز توجه قرار دهید. این محتوا، می‌تواند نوعی راهنمای مرجع با پاسخ به سؤالات مشتریان باشد. محتوای آموزشی، به وب سایت شما ارزش می‌بخشد. چندین پست باکیفیت و آموزنده می‌تواند خریداران را جذب کند و ارزش وب سایت را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *