چگونه بک لینک بسازیم؛ راهنمای جامع ساخت Backlink

به طور ساده بک لینک‌ها لینک‌هایی از سایر وب سایت‌ها به وب سایت شما هستند. گاهی اوقات “لینک‌های ورودی” یا “لینک‌های خارجی” نیز نامیده می‌شوند. یک بک لینک پیوندی از یک وب سایت شخص ثالث به وب سایت شما است.

موتورهای جستجو، مانند گوگل و بینگ، لینک‌هارا به عنوان یک “رای” مشاهده می‌کنند. وقتی سایت دیگری به وب سایت شما لینک می‌شود موتورهای جستجو این را نشانه‌ای از ارزشمند و قابل اعتماد بودن محتوای شما می‌دانند.

بک لینک‌ها رگ حیاتی بهینه سازی موتورهای جستجو هستند. هیچ استراتژی سئو بدون بک لینک کامل نمی‌شود. با این حال همه بک لینک‌ها یکسان ایجاد نمی‌شوند. در این مقاله با اهمیت بک لینک و این که چگونه بک لینک بسازیم آشنا خواهیم شد. 

چرا بک لینک ها مهم هستند؟

از آنجایی که بک لینک‌ها، به نوعی رای اعتماد به وب سایت شما هستند به موتورهای جستجو می‌گویند که محتوای شما مفید و معتبر است. در واقع بک لینک‌ها را می‌توان جزء لاینفک استراتژی SEO سایت شما دانست.

درست مانند انتخابات، هر چه رای بیشتری داشته باشید وضعیت شما بهتر خواهد بود. هر چه تعداد وب سایت‌های بیشتری به سایت شما لینک دهند سایت شما در نتایج موتورهای جستجو بالاتر ظاهر می‌شود.

بک لینک‌ها جزء حیاتی سئو هستند. ساختن بک لینک معتبر یکی از مهم‌ترین سیگنال‌هایی است که گوگل برای رتبه بندی محتوا در نظر می‌گیرد.

چگونه بک لینک‌ها روی سئو تاثیر می‌گذارند؟

گوگل و سایر موتورهای جستجو به طور مداوم الگوریتم‌های اختصاصی خود را به روز می‌کنند. بنابراین یکی از موارد اصلی در سئو، اهمیت لینک سازی است.

بک لینک‌ها برای سئو مهم هستند زیرا موتورهای جستجو آن‌ها را به عنوان مدرکی برای ارزشمند بودن محتوای شما می‌بینند. اگر تعداد زیادی از سایت‌ها به سایت شما لینک داده شوند موتورهای جستجو به احتمال زیاد محتوای شما را در نتایج جستجو نشان می‌دهند و رتبه شما برای موضوعات مرتبط بهبود می‌یابد.

انواع مختلف بک لینک

همانطور که قبلا ذکر کردیم همه بک لینک‌ها یکسان ایجاد نمی‌شوند. دو نوع اصلی بک لینک وجود دارد: لینک‌های با کیفیت بالا و لینک‌های با کیفیت پایین. همانطور که کیفیت بر کمیت محتوای شما غلبه می‌کند همین امر در مورد بک لینک‌ها نیز صادق است.

در واقع ما یک گام فراتر خواهیم گذاشت و می‌گوییم که یک بک لینک واحد و با کیفیت می‌تواند تاثیر بیشتری نسبت به 1000 لینک با کیفیت پایین داشته باشد. اما چه چیزی باعث با کیفیت شدن بک لینک می‌شود؟

چه چیزی باعث ایجاد یک بک لینک خوب می‌شود؟

اعتماد عامل بزرگی است. اگر یک وب سایت با کیفیت با شهرت عالی به سایت شما پیوند داده شود این یک رای اعتماد فوق العاده برای شما است.

اگر فقط سایت‌هایی دارید که گوگل آن‌ها را به عنوان هرزنامه به وب‌سایت شما لینک می‌دهد احتمالاً این روند کمک زیادی به شما نخواهد کرد.

محبوبیت یکی دیگر از موارد مهم است. از آنجایی که گوگل لینک‌های خارجی را به عنوان امتیاز محبوبیت برای یک وب سایت یا صفحه وب در نظر می‌گیرد ارتباط قوی بین سایت‌هایی با بک لینک‌های با کیفیت و رتبه‌های بالاتر وجود دارد.

بک لینک

آنچه که یک بک لینک با کیفیت بالا را ایجاد می کند ذهنی است. هیچ کس به طور قطع نمی‌داند که موتورهای جستجو چگونه آنها را ارزیابی می‌کنند اما اکثر سئوکاران بر روی سه عنصر اصلی توافق دارند.

1: طبیعی بودن بک لینک‌ها

بک لینک‌ها باید طبیعی باشند چون برای خوانندگان ارزش ایجاد می‌کنند. هدف بک لینک‌های غیر طبیعی معمولاً فریب دادن موتورهای جستجو است.

اگر گوگل به این نتیجه برسد است که یک بک لینک غیرطبیعی یا هرزنامه است ممکن است در ابتدا آن را نادیده بگیرد و در صورت تکرار تخلف، سایت را مجازات کرده و رنکینگ سایت در نتایج موتور جستجو کاهش یابد.

2: معتبر بودن بک لینک‌ها

بک لینک‌ها علاوه بر طبیعی بودن باید معتبر هم باشند. موتورهای جستجوی مدرن به دنبال دلایل قابل قبول در مورد معتبر بودن صفحات وب هستند. گوگل، الگوریتم PageRank اختصاصی خود را دارد که اهمیت و شهرت صفحات وب را ارزیابی می‌کند. 

PageRank با شمارش تعداد و کیفیت لینک‌های یک صفحه کار می‌کند تا ارزیابی تقریبی از اهمیت وب سایت را تعیین نماید. فرض اصلی این است که وب سایت‌های مهم‌تر احتمالاً لینک‌های بیشتری را از وب سایت‌های دیگر دریافت می‌کنند.

بنابراین هر چه تعداد و مهمتر از آن، کیفیت بک لینک‌های یک صفحه وب بیشتر و بالاتر باشد شانس آن برای رتبه بندی کلمات کلیدی رقابتی در سطح بالاتری قرار می‌گیرد.

3: مرتبط بودن بک لینک‌ها

سومین عنصر اصلی برای ایجاد بک لینک‌های با کیفیت مرتبط بودن آن‌هاست. موتورهای جستجو ارتباط هر دو صفحه و دامنه یک بک لینک را بررسی می‌کنند.

یک بک لینک مرتبط لینکی است که در سایت یا صفحه‌ای قرار می‌گیرد که در مورد موضوعی مشابه صحبت می‌کند یا با سایت شما در یک جایگاه قرار دارد. ارتباط یک لینک ممکن است بر اساس محتوای سایت یا صفحه پیوند دهنده و ارتباط متنی کلمات ارزیابی شود.

انواع بک لینک

انواع بک لینک‌ها

همانطور که گفته شد همه بک لینک‌ها یکسان نیستند. بیایید در مورد انواع مختلف بک لینک‌هایی که سایت شما می‌تواند کسب کند صحبت کنیم.

لینک‌های Nofollow

قبلاً گفتیم که لینک‌ها مانند رأی دادن به منابع قابل اعتماد هستند. اما اگر نخواهید یک وب‌سایت را تضمین کنید و همچنان نیاز به لینک به آن دارید چه کاری می‌توان انجام داد؟

لینک‌های Nofollow از ویژگی rel=”nofollow” استفاده می‌کنند تا به گوگل و سایر موتورهای جستجو اطلاع دهند که نباید از اعتماد (PageRank) عبور کنند. یک بک لینک nofollow به شکل زیر است:

<a href="https://www.domain.com/" rel="nofollow">this is a nofollow link</a>

با توجه به اینکه لینک‌های nofollow از PageRank عبور نمی‌کنند در رسیدن به رتبه بالاتر در SERP تاثیری ندارند. با این حال گوگل در سپتامبر 2019 اعلام کرد که در حال توسعه ویژگی nofollow است.

زمانی که nofollow معرفی شد گوگل هیچ لینکی را که به این شکل علامت گذاری شده بود به عنوان سیگنالی برای استفاده در الگوریتم‌های جستجوی خود در نظر نمی‌گرفت.

برخی معتقدند که این تغییر به لینک‌های nofollow به عنوان یک گزینه تلقی می‌شود. به این معنی که Google در برخی موارد اعتماد را از طریق لینک‌های nofollow منتقل می‌کند مانند زمانی که یک پلتفرم خبری معتبر این ویژگی را به کل سایت می‌افزاید.

لینک‌های Follow

لینکی که دنبال می‌شود اعتماد (PageRank) را به دست می‌آورد و ویژگی nofollow حذف می‌‌شود. بک لینک فالو به شکل زیر است:

<a href="https://www.domain.com/">this is a follow link</a>

لینک‌های حمایت شده یا پولی

گاهی وقت‌ها ممکن است برای تبلیغ بخشی از محتوای خود یا درخواست بررسی یکی از محصولات به یک شرکت وابسته یا تأثیرگذار مبلغی پول بپردازید. اگر تغییری در هزینه یا محصول یا خدماتی در ازای یک لینک ایجاد شده است باید ویژگی rel=”sponsored” برای اطلاع گوگل اضافه شود.

ویژگی rel=”sponsored” از تاثیر منفی سایت شما به واسطه این لینک‌ها جلوگیری می‌کند. بنابراین اگر با یک شرکت وابسته کار می‌کنید باید از ویژگی حمایت شده برای این بک لینک استفاده کنید.

یک بک لینک حمایت شده به شکل زیر است:

<a href="https://www.example.com/" rel="sponsored">this is a sponsored link</a>

لینک‌های UGC

یکی دیگر از ویژگی‌های لینک جدید که در سال 2019 عرضه شد لینک‌های UGC یا محتوای تولید شده توسط کاربر بود.

لینک‌های UGC از سوی انجمن‌ها و نظرات وبلاگ ایجاد می‌شوند. این ویژگی به گوگل اطلاع می‌دهد که لینک توسط یک کاربر و نه مدیر وب سایت قرار داده شده است.

یک بک لینک UGC به شکل زیر است:

<a href="https://www.example.com/" rel="ugc">this is a UGC link</a>

هوشمندانه‌ترین راه‌ها برای ایجاد بک لینک خوب

پس از آشنایی با انواع بک لینک‌ها حالا ببینیم چگونه بک لینک بسازیم. بهترین لینک‌ها به وب‌سایت شما، لینک‌هایی هستند که از وب‌سایت‌های واقعی، با محتوای خوب و اشتراک‌گذاری‌های فراوان در رسانه‌های اجتماعی می‌آیند.

شما می‌توانید این بک لینک‌ها را به طور طبیعی به دست آورید یا خودتان آنها را بسازید. تا زمانی که آنها از وب سایت‌های معتبر به سایت شما آمده باشند ارزش سئوی بالایی دارند.

در اینجا روی یک روش خاص برای ساخت بک لینک اصرار نخواهیم کرد. ممکن است روشی که برای من مطلوب است برای شما موثر نباشد. به همین دلیل بهتر است بررسی‌های خود را انجام دهید و تصمیم بگیرید که چه چیزی برای وب سایت شما بهترین است.

همچنین می‌توانید بررسی کنید که رقبای شما از نظر سئو چه می‌کنند و اگر استراتژی آنها جواب داده سعی کنید همان بک لینک‌ها را ایجاد کنید.

متداول‌ترین روش‌ها برای ساخت بک لینک با کیفیت عبارتند از:

 • پست‌های مهمان در وب سایت‌های مرتبط
 • با اینفوگرافیک لینک بسازید
 • روش لینک‌های شکسته
 • نظر دادن وبلاگ
 • ارتباط با اینفلوئنسرها از طریق ایمیل

در ادامه این مقاله اولین روش ذکر شده در بالا را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

استراتژی وبلاگ نویسی مهمان برای هدایت ترافیک و ایجاد بک لینک

نیازی به گفتن نیست که وبلاگ نویسی مهمان مزایای بی شماری دارد. شما می‌توانید وب سایت خود را تبلیغ کنید و ترافیک ارجاعی را دریافت نمایید. 

همچنین می‌توانید خود را به عنوان یک متخصص در صنعت خود بشناسید و مهمتر از آن با پست‌های مهمان بک لینک بسازید.

بک لینک‌هایی که از طریق وبلاگ نویسی مهمان دریافت می‌کنید می‌تواند رتبه شما را در گوگل و سایر موتورهای جستجو بهبود بخشد. اگر وبلاگ نویسی مهمان را به خوبی انجام دهید پاداش دریافت خواهید کرد و می‌توانید سئوی خود را افزایش دهید.

در این قسمت قصد داریم به شما نشان دهیم که چگونه وبلاگ نویسی مهمان را به درستی انجام دهید و چگونه با پست‌های مهمان بک لینک بسازید؟

اگر به مقالات مهمان خود اهمیت می‌دهید و می‌خواهید محبوب باشند علاوه بر نوشتن محتوای باکیفیت، کارهای دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. برخی از این موارد عبارتند از:

 • یک اینفوگرافیک برای مقاله ایجاد کنید. در پایین مقاله می‌توانید ذکر کنید که اینفوگرافیک را ایجاد کرده‌اید. اگر اینفوگرافیک عمومی شود و بازدیدهای زیادی داشته باشد  از لینک‌هایی که ایجاد می‌شود کسب درآمد خواهید داشت.
 • مقالات مهمان را در رسانه‌های اجتماعی و هر جایی که می‌خواهید پست‌های خود را تبلیغ کنید انتشار دهید. اگر به مقاله‌ای که منتشر کرده‌اید افتخار می‌کنید می‌توانید برخی از تبلیغات حمایت‌شده فیس‌بوک را بخرید تا مطالبی را در مورد آن منتشر کنید.
 • به مقالات مهمان خود لینک دهید. در پست‌های مهمان بعدی یا در وب سایت خود، می‌توانید لینک‌هایی را به پست‌های مهمان از قبل منتشر شده خود اضافه کنید.

چگونه نتایج وبلاگ نویسی مهمان خود را ردیابی کنیم؟

ردیابی کمپین‌های وبلاگ نویسی مهمان به اندازه اجرای آنها مهم است. با کنترل بک لینک‌ها، می‌توانید بک لینک‌هایی را که از هر پست مهمان دریافت می‌کنید تگ کرده و به راحتی آنها را پیگیری کنید.

کنترل بک لینک‌ها به طور خودکار آخرین بک لینک‌های وب سایت شما را شناسایی می‌کند. پس از شناسایی، می‌توانید با بررسی لینک و کلیک روی دکمه “افزودن برچسب‌ها” یک برچسب اضافه کنید.

حتی می‌توانید بک لینک‌های وبلاگ نویس مهمان خود را تگ کنید تا بعداً آنها را پیدا کرده و موفقیت آنها را بسنجید. برای هر یک از بک لینک‌های خود، می‌توانید وضعیت بک لینک، وضعیت فهرست گوگل و ترافیک ارجاع دهنده را بررسی کنید.

می‌توانید از فیلترهای موجود استفاده کنید تا مقالات مهمان خود را بر اساس ارزششان مرتب نمایید. مانیتور بک لینک‌ها باعث ردیابی خودکار بک لینک‌های شما شده و در صورت حذف هر یک از لینک‌های شما یا تغییر وضعیت از dofollow به nofollow، از طریق ایمیل به شما هشدار داده می‌شود.

مزایای بک لینک 

 • اقتدار
 • ساختن نام تجاری 
 • دریافت ترافیک
 • ایجاد روابط جدید

1: اقتدار

بک لینک‌ها اعتبار را به برند شما هدیه می‌کنند. اگر وب سایت شما از طریق لینک با سایر صفحات با رتبه بالا مرتبط باشد برای بینندگان راحتی ایجاد می‌کند. این کار باعث افزایش تعداد بازدیدکنندگان در صفحه شما می‌شود زیرا افراد نسبت به آن احساس راحتی و اعتماد بیشتری دارند.

2. ساختن نام تجاری

بک لینک‌ها برند شما را می‌سازند. اگر می‌خواهید برند تجاری شما به یک نام شناخته شده تبدیل شود اینجا بهترین مکان است. لینک برند تجاری شما به سایت‌هایی با محتوای عالی، به گونه‌ای که کاربران هر بار که به محتوا دسترسی پیدا می‌کنند برند را ببینند باعث می‌شود شما را با آنچه دیده‌اند مرتبط کنند.

بک لینک

3. دریافت ترافیک

مطالعات نشان می‌دهند که بیش از 40 درصد از ترافیک توسط موتورهای جستجو هدایت می‌شوند و این باعث می‌شود که موتورهای جستجو دارای رتبه بالایی در ترافیک باشند.

بنابراین بک لینک‌ها فرصتی عالی برای شما فراهم می‌کنند تا ترافیک را به وب سایت‌ها یا صفحات خود هدایت کنید. برای رسیدن به این هدف، به بک لینک‌های استراتژیک در سایت‌های دیگر نیاز دارید.

4: ایجاد روابط جدید

بهترین واقعیت در مورد بک لینک‌ها این است که به فرد اجازه می‌دهند تا روابط جدیدی ایجاد کند و به مشتریان جدیدی دست یابد که قبل از استفاده از سایر استراتژی‌های بازاریابی این امکان را نداشتند.

موتور جستجو تنها راه دسترسی مشتریان بالقوه به شما نیست. بک لینک‌ها رسانه‌ای را برای این مشتریان فراهم می‌کنند تا از طریق کلیک بر روی لینک‌های آنها در صفحات وب و وب سایت‌ها، به بازاریابان دسترسی داشته باشند و با آنها تعامل کنند.

جمع بندی

بک لینک‌ها لینک‌هایی از سایر وب سایت‌ها به سایت یا وبلاگ شما هستند. به آنها لینک‌های ورودی هم می‌گویند. لینک‌های با کیفیت برای وبلاگ برای رتبه بندی شما مهم است. گوگل بک لینک‌ها را به عنوان رای برای وب سایت و محتوای شما در نظر می‌گیرد که نشان می دهد کیفیت وبلاگ و محتوای شما خوب است.

هر شخصی استراتژی‌های لینک سازی مورد علاقه خود را دارد. همه چیز به انتخاب مواردی مربوط است که برای شما مفید هستند. استراتژی‌های لینک‌ سازی زیادی وجود دارد اما با توجه به تجربیات چند ساله، در این مقاله درباره یکی از مهم‌ترین روش‌ها صحبت کردیم. 

امیدواریم با مطالعه مطالب و ارزیابی نیازهای وب سایت خود، شما هم بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *