محتوای سریالی چیست و چگونه می توان محتوا دنباله دار ساخت ؟

محتوای سریالی ، محتوایی است که در چندین قسمت و در مدت زمان نه چندان کوتاه یا بلند در سایت قرار خواهد گرفت،یعنی بطور واضح تر بعد از دسته بندی موضوعات مختلف یک محتوای گسترده در فاصله های کوتاه مدت در سایت منتشر خواهد شد.
بهترین توصیف محتوا سریالی این است که این گونه از محتوا‌، مجموعه ای از مقالات مرتبط با یک موضوع کلیدی است‌، که هر کدام شامل اطلاعاتی مطلوب، مستقل و مجزایی هستند که هدفی بزرگ‌تر و کلی‌تر را دنبال می‌کنند.

آنچه در تولید محتوای سریالی باید مورد توجه قرار گیرد این است که هر بخش از این گونه محتوا به تنهایی قابل فهم و درک بوده و در عین استقلال از کل مجموعه در کنار فصل‌ها و قطعات دیگر همانند تکه‌های پازل یک هدف واحد و معین را دنبال می‌کند. به گونه ای که هر زمان مخاطبی وارد یکی از قسمت‌های محتوا می‌شود بتواند از قسمت یاد شده بهره مورد نظر را برده و عملا متوجه سریالی بودن مجموعه نشود‌.

نویسندگان یک محتوای دنباله دار باید به صورتی مطالب را در کنار هم قرار دهند تا مخاطب مشتاق و علاقمند به دنبال کردن سری کامل مطالب باشد و همانند خواننده یک کتاب یا بیننده یک سریال مشتاقانه به دنبال ادامه محتوا باشد. شما می‌توانید در پایان هر بخش از یک محتوا سریالی مخاطب را در انتظار انتشار قسمت بعدی نگه دارید.

 

محتوای سریالی

 

اصول تولید محتوای سریالی

مهم‌ترین اصل در تولید محتوای دنباله دار در نظر گرفتن یک هدف کلی و پوشش دهنده است‌. باید بتوانید از میان مزایا و محصولات و توصیفات گوناگون پیرامون موضوع مورد نظرتان جذاب‌ترین را انتخاب کرده و داستان سریالی خودتان را آغاز کنید.
همانطور که متوجه شده اید اولین بخش یک محتوا سریالی مهمترین قسمت آن است . در قسمت اول شما شانس جذب مخاطبان پیگیر را دارید پس سعی کنید جذاب‌ترین و فوق‌العاده‌ترین ترفندهای بصری و نوشتاری را برای جذب مخاطبان خود به کار گیرید.
گام بعدی ادامه دادن سریال محتواهای مرتبط با هدف است‌. شما قسمت‌های بعدی را تهیه کرده و در اختیار مخاطب قرار می‌دهید‌. در قسمت‌های دیگر می‌توانید مخاطب را به قسمت‌های اول و یا مطالب مرتبط و تکمیلی با هر قسمت راهنمایی کنید‌. اتصال مخاطب به قسمت‌های دیگر محتوای سریالی و یا مطالب مرتبط و مکمل آن می‌تواند مخاطبان بیشتری را جذب کرده و ضمن رعایت یکی از مهم‌ترین اصول سئو، زمان سپری شده توسط مخاطب در سایت یا وبلاگ شما بیشتر می‌شود که این به نوبه خود در ارتقای رتبه سایت موثر است.
پس سعی کنید از اصول اتصال محتوا در مطالب داخلی سایت خود بهره برده و مطالب را بسیار ماهرانه به هم لینک دهید. این اتصال هدفمند هم قسمت‌های مختلف یک محتوای سریالی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد و هم از اصول اولیه یک محتوای سئو شده به حساب می‌آید.
قدم بعدی برای اینکه بتوانید مخاطبان دائم داشته باشید این است که در انتهای هر بخش از محتوای سریالی از مخاطب بخواهید نظر خود را ثبت کرده و یا در صورت تمایل به دریافت قسمت بعدی محتوا سریالی آدرس ایمیل خود را ثبت کند‌. اگر مطالب شما به اندازه کافی سودمند و جذاب باشد مطمئنا مخاطب برای همراهی با شما پیشقدم می‌شود.
به این نکته پر اهمیت توجه داشته باشید که یکنواختی قسمت‌ها می‌تواند مخاطب را دلسرد کرده و از پیگیری قسمت‌های دیگر منصرف کند‌. پس باید با استفاده از متن‌های جذاب‌، تصاویر مورد پسند و اطلاعات پرسرچ مخاطب را به قسمت‌های بعدی علاقمند کرد.

 

محتوای سریالی

 

چگونه محتوای سریالی تولید کنیم؟

اگر قصد دارید محصولی نو راه‌اندازی کنید، از معجزه محتوای دنباله دار غافل نشوید و آن را به برنامه ها و طرح‌های بازاریابی خود اضافه کنید. محتوایی تولید کنید که به سوالات مد نظر مخاطب مربوط به محصول شما پاسخ دهد، داستان‌هایی از روند کارهای خود بیان کنید و آن را با مخاطبان به اشتراک بگذارید، از پشت صحنه کار خود برایشان بگویید؛ از اینکه این ایده چگونه و شکل گرفته یا چطور مرحله تغییر و تحول را از سر گذرانده است.

تحقیق واقعی، یک نقطه‌‌ شروع بسیار مناسب برای تولید محتوای سریالی است. شما در مقیاسی گسترده از آمار و اطلاعات قرار می‌گیرید که مخاطبان شما به آن علاقه‌مند هستند، اما هضم آن برای مخاطب طی تنها یک جلسه میسر نیست. ببینید آیا راهی وجود دارد که نتیجه تحقیقات خود را به چندین بخش مختلف تقسیم کنید و هر یک را در قالب ویدئو یا مقاله به مخاطبین خود ارائه دهید و در مخاطب شوق انتظار قسمت بعدی را ایجاد کنید.

تولید محتوا سریالی در پلتفرم های دیگر همچون ، یوتوب و اینستاگرام نیز بسیار جذاب است و می تواند باعث افزایش دنبال کنندگان شما شود ، پس در تولید محتوا اینستاگرام خود حتما سعی کنید از این شیوع جدید بهره ببرید.

مزایای محتوای سریالی

 • یکی از مهمترین مزایای ایجاد و تولید محتوا دنباله دار یا سریالی این میباشد که در صورت از قلم افتادن و یا بروز شدن یک موضوع می‌توانید در انتشار قسمت‌های جدید این موضوع را جبران کنید.
  و همچنین کاربر می‌تواند با مراجعه به سر فصل‌ها مستقیما به بخش مورد نظر رفته و از اتلاف وقت و سردرگمی مخاطب کاسته می‌شود.
  با توجه به قسمت بندی شدن یک موضوع می‌توانید اطلاعات و مطالب کاملی در هر بخش قرار داده و محتوای جامع و مفصلی ارائه دهید که بخصوص در بخش‌های آموزشی بسیار کارآمد خواهد بود.
  با توجه به سریالی بودن محتوا شما می‌توانید بخش‌های مختلفی از جمله پادکست‌، محتوای متنی‌، محتوای ویدویی‌، محتوای گرافیکی در هر بخش استفاده کرده و تنوع و جذابیت مطلب را برای کاربر بیشتر کنید.
  استفاده از کلمات کلیدی متنوع در بخش‌های مختلف یک محتوای سریالی ارزش آن را در موتورهای جستجو بیشتر می‌کند.
  لینک شدن مطالب مرتبط با هم داخل یک محتوای سریالی از جمله مزایای دیگر استفاده از این گونه محتوا است.
  با استفاده از یک محتوای سریالی می‌توانید مدت زمان حضور کاربران در سایت خود را به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهید که این مسئله در رتبه بندی سایت شما بسیار تاثیرگذار است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *