تاثیر هوش مصنوعی در طراحی اپلیکیشن موبایل

امروزه اپلیکیشن های موبایل و تجربه کاربر کاملاً تغییر کرده است و تاثیر هوش مصنوعی بر تمام جوانب طراحی اپلیکیشن ثابت شده است.

ما قبلاً برنامه های ساده ای داشتیم اما با انقلاب گوشی های هوشمند، همه چیز تغییر کرده است. از کارهای روزانه و تعاملات اجتماعی تا داشتن تجربه کاربری بسیار بهتر نسبت به قبل.

موفقیت در ایجاد هوش مصنوعی بزرگترین واقعه در تاریخ بشر بوده است.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (AI) یک فناوری علوم رایانه است که به ماشین ها توانایی عمل و واکنش به دستورات را به روشی بسیار انسانی تر می دهد. هوش مصنوعی قادر است رفتار انسانی تری داشته باشد زیرا استدلال انسانی را در پیش می گیرد و می تواند از تجربه و تعاملات کاربر قبلی بیاموزد. به عبارت ساده تر ، هوش مصنوعی تجربیات قبلی را تجزیه و تحلیل می کند و سپس پاسخ آنها را برای کاربران به شکل بهتری تغییر می دهد.

برخی از حقایق جالب در مورد هوش مصنوعی

هوش مصنوعی از تکنیک های مختلفی مانند یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق برای تجزیه داده ها و سپس پیش بینی در مورد آینده استفاده می کند.

گزارش اخیر حاکی از آن است که هوش مصنوعی تا سال 2030 15.7 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک خواهد کرد.

بسیاری از کالاهایی که خریداری می کنید توسط AI پیشنهاد می شود. شرکت هایی مانند آمازون برای پیشنهاد محصولات و معاملات به کاربران از هوش مصنوعی استفاده می کنند.

بسیاری از کارشناسان ، از جمله استیون هاوکینگ ، نگران این هستند که هوش مصنوعی در آینده، جایگزین انسان در بسیاری از صنایع شود و حتی مانند ترمیناتور مقابله کند.

برخی از محققان گفتند که هوش مصنوعی تا سال 2035 فقط 1/10 هوشمندتر از انسان است.

انواع هوش مصنوعی

هوش مصنوعی موضوعی بسیار بحث برانگیز است و از بحث های داغ بسیاری در امان مانده است. اما به طور کلی ، تاثیر هوش مصنوعی در چهار نوع طبقه بندی می شود.

  • نوع 1: ماشین های راکتیو – اینها AI هستند ، که با تجزیه و تحلیل به تمام حرکات ممکن واکنش نشان می دهند و سپس بهترین را انتخاب می کنند. یک مثال معروف از یک ماشین واکنش پذیر Deep Blue است ، یک برنامه شطرنج IBM که قهرمان شطرنج گری کاسپاروف را در دهه 1990 شکست داد. Deep Blue حرکت های حریف را خودش تجزیه و تحلیل می کند و استراتژیک ترین را انتخاب می کند. با این حال ، نمی تواند تجربه گذشته را ذخیره کند. Google’s AlphaGO نمونه دیگری از چنین هوش مصنوعی واکنشی است.
  • نوع 2: حافظه محدود – اینها سیستم های هوش مصنوعی هستند که تمام موارد فوق را که ماشین واکنش پذیر انجام می دهد انجام می دهند ، اما حافظه را نیز ذخیره می کند. از این Ai در اتومبیل های خودران استفاده می شود که از مشاهدات گذشته برای پیش بینی مانند تغییر مسیر ماشین و موارد دیگر استفاده می کنند. اما حافظه های ذخیره شده محدود هستند و برای همیشه ذخیره نمی شوند.
  • نوع 3: نظریه ذهن – این یک اصطلاح روانشناسی است که به معنای درک عقاید ، خواسته ها و اهداف دیگران است که بر تصمیم او تأثیر می گذارد. چنین هوش مصنوعی شما را درک می کند و سپس تصمیم می گیرد. چنین هوش مصنوعی هنوز وجود ندارد.
  • نوع 4: خودآگاهی – این نوعی تاثیر هوش مصنوعی است که در فیلم هایی مشاهده می کنید که دارای خودآگاهی ، خودآگاهی ، احساس عاطفی نسبت به دیگران هستند. خوشبختانه ، ما از ایجاد چنین هوش مصنوعی بسیار فاصله داریم.

تاثیر هوش مصنوعی در طراحی اپلیکیشن موبایل

چرا هوش مصنوعی برای شما مهم است؟

هوش مصنوعی نقش بسیار مهمی در زندگی بشر دارد. این فناوری است که می تواند در ورودی کم، خروجی بیشتری داشته باشد. اول و مهمترین آن این است که، هوش مصنوعی مشاغل خسته کننده ای را به عهده خواهد گرفت، همچنین باعث افزایش کارایی می شود. کشاورزان می توانند از ربات ها برای کاشت و پرورش بذر استفاده کنند و سپس از هواپیماهای بدون سرنشین برای مراقبت از مزارع خود استفاده کنند. این باعث افزایش تصاعدی تولید می شود. به همین ترتیب ، پیشرفت ها در زمینه های دیگر مانند آموزش و مراقبت های بهداشتی نیز در حال پیشرفت است. اما همچنین باعث ایجاد مشاغل بسیار ماهر و ایجاد مقرون به صرفه برای افراد می شود.

نمونه هایی از فناوری AI

اتوماسیون

توسعه برنامه موبایل یک فرآیند طولانی است. رمزگذاران باید صدها ساعت را صرف کدنویسی همان مورد کنند. تاثیر هوش مصنوعی با ایجاد زیرساخت هایی برای کار رمزگذاران ، این فشار را کاهش می دهد. Bitbar’s یک ربات جدید تست هوش مصنوعی راه اندازی کرده است که برنامه های مختلف تلفن همراه را آزمایش می کند. به زبان ساده ، به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های تلفن همراه را با کارآیی بیشتر آزمایش کنند و با سرمایه گذاری کم ، اطمینان از کیفیت را به حداکثر برسانند.

یادگیری ماشین

این یک فناوری است که در آن ماشین ها بدون برنامه ریزی عمل می کنند. آنها با تجزیه و تحلیل تجربه قبلی و سپس پیش بینی حرکت انجام می دهند.

یک نمونه واقعی از چنین هوش مصنوعی می تواند رباتی باشد که با مشاهده معاملات قبلی ثبت شده، بازار سهام را تجزیه و تحلیل کند و سپس معاملات جدیدی را پیش بینی کند که طی روزهای آینده موفقیت آمیز خواهند بود.

بینایی ماشینی

هوش مصنوعی برای توانایی دادن به ماشین و گرفتن اطلاعات بصری از آن استفاده می شود. بنابراین، هوش مصنوعی می تواند چیزها را دقیقاً مانند یک انسان ببیند و به آنها گوش دهد. سپس طبق اطلاعات تجزیه و تحلیل کرده و واکنش نشان دهید.

Chatbots

این ربات های مجهز به هوش مصنوعی هستند که می توانند با کاربران به گونه ای ارتباط برقرار کنند که بشر بتواند با آنها ارتباط برقرار کند. آنها از تجربیات قبلی یاد می گیرند. ایده اصلی این مسئله این است که اگر انسان ها نمی خواهند با شخص دیگری غیر از انسان تعامل داشته باشند ، می توانند از این چت ربات ها استفاده کنند. برخی از چت بات های معروف مجهز به هوش مصنوعی LivePerson و Bold360 هستند.

تشخیص صدا

اکنون ، ما بسیاری از برنامه های تلفن همراه را داریم که از AI برای تشخیص صدای شما استفاده می کنند. با استفاده از این ویژگی حتی می توانید قفل آن را باز کنید یا به او دستور دهید. اپل در این زمینه پیشگام است زیرا Siri را برای مدت زمان طولانی با دستگاه های تلفن همراه اپل ادغام کرده است. او می تواند برای تجربه بهتر کاربر ، صدای شما را تشخیص داده و تلفن را شخصی سازی کند.

اینها فقط چند برنامه محبوب AI است که در بازار فعلی مورد استفاده قرار می گیرند.

تاثیر هوش مصنوعی در طراحی اپلیکیشن موبایل

روش هایی که هوش مصنوعی می تواند توسعه برنامه های تلفن همراه و تجربه کاربر را بهبود بخشد

تعامل کاربر

بیشتر برنامه های تلفن همراه به دلیل عدم تعامل کاربر از کار می افتند. هوش مصنوعی در حال حاضر برای تجزیه و تحلیل رفتار کاربر برای ارائه بینشی از کاربر استفاده می شود. هوش مصنوعی می تواند به برنامه های تلفن همراه بگوید که کاربران به دنبال چه چیزی هستند و چگونه از برنامه های خود استفاده می کنند. توسعه دهندگان موبایل می توانند از این اطلاعات برای ایجاد تغییر در تعامل بهتر کاربر استفاده کنند.

هوش مصنوعی به تصمیم گیری بهتر کمک می کند: هوش مصنوعی می تواند داده های زیادی را که انسان نمی تواند تجزیه و تحلیل کند. تصور کنید که مقدار زیادی داده در مورد بازخورد کاربران از برنامه وجود دارد. از نظر فنی می توانید برنامه ای را برای خواندن همه آن بازخوردها ایجاد کنید. اما تاثیر هوش مصنوعی می تواند با خواندن آن ها به روشی انسانی بازی را تغییر داده و نتیجه گیری بهتری را به سازندگان ارائه دهد.

شخصی سازی با تاثیر هوش مصنوعی

موبایل از قبل بعنوان شخصی سازی شده برای هر کاربر علامت گذاری شده است. با این حال ، اکثر برنامه ها برای همه یکسان است. در سطح فردی شخصی سازی زیادی وجود ندارد. اخیرا ، برنامه های تلفن همراه Flutter با شخصی سازی برنامه های خود با توجه به کاربر ، تجربه کاربر را افزایش داده اند. هوش مصنوعی ابتدا رفتار کاربر را ضبط می کند و سپس برنامه آن ها را تغییر می دهد یا پیشنهاد می دهد با توجه به استفاده کاربر ، تجربه ای بهتر ایجاد شود.

تجربه کاربر مبتنی بر زمینه

تلفن همراه می تواند موقعیت شما را حس کند ، اما تجربه کاربر را تا حد زیادی تغییر نمی دهد. اما الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند از مکان کاربر به همراه چندین جنبه حیاتی استفاده کند و سپس پیام ها و توصیه های کاربر محور را ارائه دهد. به عنوان مثال ، اگر عازم یک سفر جاده ای هستید ، هوش مصنوعی همراه شما می تواند برنامه هایی را پیشنهاد کند که می توانند برای شما مفید باشند یا اینکه در 100 کیلومتر فرد بعدی هیچ جایگاه سوختی وجود ندارد ، اعلانی ارسال کند.

موبایل می تواند بهتر با کاربران ارتباط برقرار کند: همانطور که هوش مصنوعی می تواند مقدار زیادی داده را تجزیه و تحلیل کند ، برنامه های تلفن همراه می توانند در سطح عمیق تری با کاربران ارتباط برقرار کنند. آن ها می توانند رفتار کاربر خود را ذخیره کنند و به آنها کنترل بیشتری بر خودشان بدهند. Siri اپل و Alexa آمازون در حال انجام این کار هستند.

تاثیر هوش مصنوعی در طراحی اپلیکیشن موبایل

نتیجه گیری

تاثیر هوش مصنوعی بر توسعه برنامه تلفن همراه و تجربه کاربر قابل توجه است. با این حال ، ادغام هوش مصنوعی با برنامه تلفن همراه هنوز در مراحل اولیه است. در اینجا اتفاقات زیادی می تواند بیفتد. کل تجربه کاربری شما را می توان با استفاده از هوش مصنوعی شکل داد و سپس در برنامه های مختلف تلفن همراه استفاده کرد. همه ما باید ببینیم که هوش مصنوعی تا کجا می تواند توسعه برنامه های موبایل و تجربه کاربری را به همراه داشته باشد. نظر شما درباره هوش مصنوعی چیست و تا چه حد می تواند در اپلیکیشن های موبایل موثر باشد. منتظر نظرات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *