استراتژی بازاریابی محتوا در سال 2021

داشتن استراتژی بازاریابی محتوا یکی از مهمترین باید های استارت آپ ها و کسب و کار های جدید است ، بازاریابی محتوا یکی از مهمترین رویکردهایی است که در سال‌های اخیر، توجه کسب و کارهای زیادی را به خود جلب کرده و باعث شده تا دریچه جدیدی را برای فعالیت به روی صاحبان مشاغل بگشاید. بی‌شک با توجه به افزایش روزافزون تمایل کاربران برای انجام خریدها و دریافت خدمات موردنیاز خود به صورت آنلاین، روش‌ها و تکنیک‌های متفاوتی نیز به منسه ظهور می‌رسد تا هر چه بیشتر مسیر دستیابی صاحبان کسب و کار به مخاطبان هدف خود را کوتاه کند. شیوه‌ای که این‌روزها بیشتر در محافل مختلف شنیده می‌شود و به نوعی روی بورس است (حداقل در حال حاضر) بازاریابی محتواست.
در این مقاله سعی داریم تا جای ممکن شما را با مفهوم بازاریابی محتوا آشنا کرده و مزایای آن را با روش‌های دیگر بازاریابی مقایسه کنیم. در ادامه چگونگی انجام آن و در نهایت پیاده‌سازی استراتژی‌ بازاریابی محتوا را به عنوان یک مفهوم جامع دنبال می‌کنیم. امیدواریم از همراهی با ما لذت ببرید.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا یا Content Marketing را می‌توان یکی از زیرشاخه‌های دیجیتال مارکتینگ دانست و معمولا دیجیتال مارکترها از گدشته آشنایی خوبی با این مفهوم دارند، اما همانطور که بارها در فضای وب مشاهده کردیم، معمولا برای هر نوع فعالیت حرفه‌ای، آن‌چنان تقاضای گسترده‌ای وجود دارد که پس از مدت کوتاهی، مفهومی که شاید با مفاهیم دیگر گره خورده بود، به عنوان یک تخصص کاملا جدا مطرح می‌شود و متخصصان آن نیز روزبروز با افزایش مهارت‌های خود، تقاضای بیشتری را به سمت خود می‌کشانند. به عنوان مثال شاید ده سال پیش را به یاد داشته باشید که مفهوم سئو تنها به رعایت اصول نگارشی و پاراگراف‌بندی محدود می‌شد، اما امروزه با گسترش ابعاد آن، به عنوان یک حرفه کاملا مستقل از تولید محتوا به کار خود ادامه می‌دهد و طبیعتا تقاضا برای متخصصان آن نیز همیشه وجود دارد. پس اگر با این نگرش به مفهوم بازاریابی محتوا نگاه کنید، متوجه می‌شوید که اگرچه امروزه در مفاهیم دیجیتال مارکتینگ دسته بندی می‌شود اما به زودی به عنوان یک تخصص جداگانه، پای خود را به کسب و کارها و سایت‌های کاریابی باز می‌کند.

حالا که درک بهتری از اهمیت آن پیدا کردیم، بهتر است بدانیم بازاریابی محتوا چیست؟ اگر بخواهیم بسیار خلاصه و در یک جمله به این سوال پاسخ دهیم باید بگوییم که اصولا به بازاریابی از طریق انتشار محتوایی که باعث ایجاد ترافیک یا افزایش آگاهی از برند شما می‌شود، بازاریابی محتوا می‌گویند. بدیهی است که این محتوا می‌تواند متن، تصویر، ویدیو، پادکست یا هرگونه محتوای دیگری باشد. پس در حقیقت هر محتوایی که منجر به افزایش بازدید و آگاهی از برند شما شود، محتوای موردنظر در بحث بازاریابی محتواست. برای اینکه درک ملموس‌تری از این مفهوم داشته باشید، به این مثال توجه کنید: در سال‌های گذشته فروشگاه‌های اینترنتی مانند دیجی‌کالا از بستری که در اختیار داشتند تنها به منظور فروش محصولاتشان استفاده می‌کردند، اما در سال 1394 بود که دیجی‌کالا اقدام به تاسیس رسانه دیجی‌کالا مگ نمود و باعث شد تا ترافیک بسیاری را به سمت خود بکشاند و در طول این سال‌ها قطعا تاثیر بسزایی در افزایش درآمد خود داشته است. این یک نمونه بارز در استفاده از بازاریابی محتوا برای افزایش ترافیک و آگاهی از برند بوده که بصورت مطلوبی پیاده‌سازی و اجرا شده است.

مزایا و معایب بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا اصولا فواید زیادی دارد که با اطلاع از آن‌ها می‌توانیم درک بهتری از مفهوم بازاریابی محتوا داشته و طبیعتا کمک می‌کند تا آن را به شکل صحیحی پیاده‌سازی کنیم. در زیر به تعدادی از مهمترین مزایای این نوع بازاریابی اشاره می‌کنیم:

استراتژی بازاریابی محتوا در سال 2021

1. افزایش ترافیک ورودی، کمیت و کیفیت!

همانطور که در تعریف بازاریابی محتوا به آن اشاره شد، ایجاد ترافیک ورودی یا افزایش آن از مهمترین و اصلی‌ترین دلایل استفاده از بازاریابی محتواست. شاید این نکته در ذهن شما ایجاد شود که افزایش بازدید سایت تقریبا در همه روش‌های بازاریابی مثل تبلیغات وجود دارد، کاملا درست است! شما از هر روشی که برای بازاریابی استفاده کنید، قطعا بدنبال افزایش ترافیک ورودی هستید، اما باید دقت کنید که کیفیت ترافیک ورودی و بازدید ایجاد شده توسط بازاریابی محتوا به هیچ‌وجه قابل مقایسه با دیگر روش‌های بازاریابی نبوده. به عنوان مثال برای درک بهتر این تفاوت، اینطور تصور کنید که در بازاریابی محتوا شما محتوای با کیفیت را در جای درست قرار می‌دهید، دقیقا مثل یک تله! و مخاطبان هدف شما جذب این محتوای با کیفیت شده و به سایت شما مراجعه می‌کنند، اما در روش‌های دیگر بازاریابی معمولا شما باید بدنبال مخاطب هدف خود باشید تا آن‌ها را پیدا کنید و سپس تلاش کنید تا به سایت شما سر بزنند و بقیه موارد. پس می‌توان گفت در بازاریابی محتوا هم کمیت و هم کیفیت ترافیک ورودی سایت شما افزایش پیدا می‌کند.

2. افزایش آگاهی از برند (Brand Awareness) به سبک نوین

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در حال حاضر شرکت‌هایی هستند که سالانه بخش اعظمی از درآمد خود را صرف افزایش آگاهی جامعه از برند خود می‌کنند و شاید نتیجه‌ای که می‌گیرند به اندازه هزینه‌کردشان چشمگیر نباشد، اما سال بعد دوباره آن را تکرار می‌کنند ومعتقدند که این یک هزینه جاری است. با وجود ابزارهای نوین بازاریابی می‌توان گفت استفاده از این نوع روش بازاریابی صرفا برای افزایش آگاهی از برند تقریبا منسوخ شده و در حال حاضر دیجیتال مارکترها تلاش می‌کنند تا هزینه‌ها را به شکل کوتاه مدت‌تری مدیریت کنند و بعبارتی در یک دوره حداکثر یک‌ ساله همه چیز از لحاظ عددی مشخص و قابل اندازه‌گیری باشد. ابزار بازاریابی محتوا این مسیر را کوتاه می‌کند و داشتن استراتژی بازاریابی محتوا می تواند در کاهش هزینه های برندیگ دخیل باشد ، به این شکل که به جای هزینه گزاف، کافی است مطمئن شوید که محصول شما -که در اینجا همان محتوای وب‌سایت شماست- به اندازه کافی گیرا و جذاب است تا بدون حتی یک ریال هزینه برای تبلیغات، شما را به میلیون‌ها مخاطب معرفی کند و بعضا درصد بازخورد بالاتری را نیز داشته باشد. حتما خود شما بارها تجربه کردید که وقتی کیفیت یک محصول مناسب است، نظر شما را جلب می‌کند، حتی اگر محصول رقیب آن تمام در و دیوار شهر را بنر تبلیغاتی زده باشد!

در محتوا نیز همینطور است و بسیار از کسانی که سالهاست در این مسیر گام برمی‌دارن شنیده‌ایم که “محتوای خوب راه خود را پیدا می‌کند”. ما در مجموعه وبمونی سایت‌های بسیاری را می‌شناسیم و بعضا با آن‌ها کار کرده‌ایم که تنها با بازاریابی محتوا و رعایت اصول سئو براحتی گوی سبقت را از رقبای خود ربوده‌اند.

استراتژی بازاریابی محتوا در سال 2021

3. سئو سایت درون بازاریابی محتوا!

در حقیقت می‌توان اینطور گفت که محتوای سئو شده الزاما محتوای موردنظر در بازاریابی محتوا نیست، اما محتوای موردنظر در بازاریابی محتوا قطعا محتوایی است که سئو شده باشد. سئو محتوا یکی از مراحل آماده‌سازی محتوا برای بازاریابی است، بنابراین نمی‌توان این دو مفهوم را جدا از هم در نظر گرفت. در روش‌های دیگر بازاریابی معمولا سئو را جداگانه از مفاهیم مرتبط با بازاریابی دسته بندی می‌کنند، اما در بازاریابی از طریق محتوا شما خود به خود سئو را نیز انجام می‌دهید. این روش باعث می‌شود تا هزینه و زمان کمتری را برای معرفی خود به مخاطبان سپری کنید و در نهایت سوددهی مجموعه را افزایش دهید.

4. از بازدید کننده تا مشتری وفادار!

بارها شاهد آن بوده‌ایم که در جریان یک بازاریابی، محصولی چنان به ما معرفی شده و از مزایای آن گفته شده که نتوانستیم براحتی از آن بگذریم و به خرید آن محصول یا خدمت تن داده‌ایم، اما در نهایت متوجه شدیم که مطالبی که در هنگام بازاریابی نظر ما را جلب کرده بود، نتیجه موردنظر را به همراه ندارد یا حداقل به آن شدت نیست.

در واقع محصولی بدردنخور که تیم بازاریابی قدرتمندی با آن همراه شده است! مانند عناوینی مثل لاغری در یک هفته، پاکسازی پوست با فلان روغن و … که متاسفانه بعضا هنوز در ایران جواب می‌دهد. در فضای اینترنت نیز بنرهای مختلفی با ظاهر گول زننده که بارها روی آن‌ها کلیک کرده‌ایم و بعدا متوجه شدیم صفحه باز شده اصلا موردنظر ما نبوده و بدرد ما نمی‌خورد. این‌ها روش‌هایی است صرفا برای افزایش بازدید یا افزایش مقطعی فروش، اما اگر می‌خواهید اصولی کار کنید و علاوه بر افزایش فروش، مشتریان خود را وفادار کنید، تنها راه ممکن این است که بین ادعای تبلیغاتی شما و محصول یا خدمت نهایی تفاوتی وجود نداشته باشد، در واقع محصول شما به اندازه کافی خوب باشد که صرفا با ارائه ویژگی‌های آن، بتوانید آن را براحتی بفروشید.

حالا اگر محصول و تبلیغ شما یکی باشند چطور؟ در بازاریابی محتوا، محتوا خودش را تبلیغ می‌کند، بنابراین مخاطب هدف، ارتباط راحت‌ترو بدون واسطه‌ای با آن برقرار می‌کند که درنهایت باعث ایجاد حس اعتماد و وفاداری (یا حتی تعصب) نسبت به سایت شما می‌شود. خود شما به عنوان کاربر، سایت‌ها، کانال‌ها و پیج‌هایی دارید که برای موارد مربوطه تمایل دارید تنها به آن‌ها مراجعه کنید و محتوای دیگر سایت‌ها را قبول ندارید.

این موارد ممکن است مرور اخبار، اطلاع از قیمت ارز و هزاران مورد دیگر باشد. بنابراین اجرای صحیح بازاریابی محتوا باعث می‌شود تا بازدیدکنندگان سایت شما به خوانندگان همیشگی مطالب یا مشتریان وفادار شما بدل شوند.

استراتژی بازاریابی محتوا در سال 2021

تا اینجا سعی کردیم تا شما عزیزان را با کلیات مزایای روش بازاریابی محتوا آشنا کنیم، قطعا در صورت طرح مسئله بصورت تخصصی، تعداد این ویژگی‌ها بسیار بیشتر از تعداد انگشتان هر دو دست خواهد بود.

معایب بازاریابی محتوا در مقابل مزایای آن واقعا قابل چشم‌پوشی هستند و بدلیل جزئی بودن آن‌ها تنها به توضیح کوتاهی بسنده می‌کنیم.

در بازاریابی محتوا نیاز دارید تا بطور مستمر محتواهای باکیفیت تولید کنید و با تولید یک یا دو محتوای با کیفیت نمی‌توانید برای سایت خود بازاریابی کنید، اما همچنان که می‌دانیم مثلا در تبلیغات شما می‌توانید با ارائه یک محصول و تمرکز بر روی آن فروش خوبی را تجربه کنید. بنابراین بازاریابی محتوا یک جریان پایدار است نه یک کمپین موقتی. نکته دیگری که وجود دارد این است که بازاریابی محتوا بعنوان یک سرمایه‌گذاری تقریبا بلند مدت مطرح می‌شود نه یک ترفند برای افزایش فروش روزانه، لذا برای مناسبت‌ها و کمپین‌های با تاریخ مشخص معمولا به اندازه روش‌های دیگر بازاریابی جواب نمی‌دهد. البته که اگر بازاریابی محتوا را به عنوان یک اصل برای تولید محتوای سایت خود در نظر بگیرید می‌توانید آن را با کمپین‌های فروش مقطعی تکمیل کنید و تمام مخاطبان هدف با سلایق مختلف را پوشش دهید.

استراتژی بازاریابی محتوا و نحوه پیاده‌سازی آن

خب حالا که کاملا با بازاریابی محتوا و مزایا و معایب آن آشنا شدیم، بهتر است دست به کار شده و از همین امروز این روش بازاریابی را بطور اصولی شروع کنیم. در وحله اول باید مسیر ذهنی بی‌نقصی را طراحی کنید. برای شروع سعی کنید به این پرسش‌ها پاسخ دهید. هدف شما از ایجاد سایت و فعالیت در این زمینه چه بوده است؟ چقدر از مخاطبان یا بازار هدف خود اطلاع دارید؟ با توجه به نیاز بازار کدام خدمات یا محصولات شما بیشترین استقبال را دارند؟ رقبای برتر شما از چه روش‌هایی برای افزایش بازدید یا فروش خود استفاده می‌کنند؟ بنظر شما کدامیک از این روش‌ها موثرتر بوده است؟ و مهمترین سوال این که شما نسبت به رقبا چه مزیتی برای مخاطب ایجاد می‌کنید تا مجاب شود شما را انتخاب کند؟

پاسخ به سوال‌های از این دست باعث می‌شود رفتارها و تصمیم‌های شما برای ایجاد استراتژی در بازاریابی محتوا معقولانه‌تر و هدفمندتر انجام شود. بعد از ایجاد مسیر ذهنی، باید نقشه راه خود را ایجاد کنید. مشخص کنید که محتوای شما برای بازاریابی باید حول چه مطالبی باشد، بطور روزانه چه تعداد محتوا منتشر کنید و راجب نحوه سئو و مدیریت سایت‌تان فکر کنید.

در مرحله بعد حداقل برای یک ماه آینده تقویم محتوایی خود را بچینید و مطابق زمان‌بندی آن‌ها را تولید و منتشر کنید. کافی است همین قواعد را به مدت حداقل 6 ماه رعایت کنید و کم کم متوجه افزایش بازدید، تبدیل بازددکنندگان به مشتریان و در مجموع بالا آمدن سایت خود خواهید شد. به عنوان جمله پایانی باید بدانید که بازاریابی محتوا یک سبک نوین برای ترکیب همزمان مدیریت و بازاریابی است که می‌تواند هزینه‌های بسیاری را کاهش دهد و سایت یا کسب و کار شما را در مسیر توسعه و رشد قرار دهد.

در این مقاله سعی شد تا کلیات استراتژی بازاریابی محتوا را درنظر بگیریم و مسیر کلی آن را برای شما عزیزان ترسیم کنیم، چرا که در صورت پرداختن به جزییات، هر پاراگراف این مقاله، می‌تواند مضمون مقاله تخصصی دیگری باشد. امیدواریم توانسته باشیم شما را با بازاریابی محتوا آشنا و به آن علاقمند کنیم. در نهایت از شنیدن نظرات، تجارب، پیشنهادات و انتقادات شما بسیار خوشحال خواهیم شد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *