چرا ساخت پادکست در استراتژی بازاریابی محتوا اهمیت دارد؟

ساخت پادکست در استراتژی بازاریابی محتوا باید مورد توجه قرار گیرد زیرا امروزه این نوع محتوا بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و می تواند در افزایش فروش و برندینگ تاثیر زیادی بگذارد.

تولید محتوا، فرآیند ایجاد ایده‌هایی درباره کسب و کار شماست که برای خریدار جذاب هستند. با تولید محتوای نوشتاری یا بصری در مورد این ایده‌ها، اطلاعات به صورت وبلاگ، فیلم، اینفوگرافیک یا قالب‌های دیگر، در دسترس مخاطبان شما قرار می‌گیرند. هنگام تولید محتوا، مخاطبان می‌توانند به اطلاعات رایگان و مفیدی، دسترسی پیدا کنند. مشتریان احتمالی، به وب سایت، جذب می‌شوند و مشتریان فعلی، از طریق تعامل بیشتر، وفادار باقی می‌مانند.

بازاریابی محتوا، یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و منسجم برای جذب و حفظ مخاطبان مشخص، متمرکز است. این رویکرد در نهایت ، به سودآوری تجارت منتهی خواهد شد. استراتژی بازاریابی محتوا باید منعکس کننده اهداف سازمانی شما و نیازهای کاربر باشد. باید بدانید که کاربر در مورد یک موضوع، چه نظری دارد و چگونه صحبت می‌کند. محتوای شما باید بروز و برمبنای واقعیت بوده و برای همه افراد، در دسترس باشد.

پادکست چیست؟

پادکست، فایل دیجیتالی چند رسانه‌ای است که در اینترنت پخش می‌شود یا در کامپیوتر، آی‌پاد یا سایر دستگاه‌ها، قابل مشاهده و گوش دادن است. به عنوان مثال، برنامه رادیویی که به طور انحصاری از طریق اینترنت پخش می‌شود و افراد در iPod های خود، به آن گوش می‌دهد، نمونه‌ای از پادکست است.

پادکست‌ها معمولاً ضبط صوتی یا تصویری هستند، اما می‌توانند پخش برنامه تلویزیونی یا رادیویی، سخنرانی، اجرا یا رویداد دیگر را نیز شامل شوند. هر قسمت پادکست، معمولاً در قالب یک فایل مشابه، مانند صوت یا تصویر، ارائه می‌شود. در نتیجه، کاربران می‌توانند هر بار به همان شیوه قبل، از برنامه‌ها لذت ببرند.

پادکست‌ها، همچون معادن طلا برای تولید محتوا هستند. آن‌ها سطح بالایی از تعامل را ایجاد می‌کنند، مخاطبان وفادار را جذب نموده و می‌توان به راحتی آن‌ها را در اسناد نوشتاری یا ویدیویی ثبت کرد. پادکست‌ها می‌توانند عملکرد هماهنگی با انواع دیگر محتوا، داشته باشند و استراتژی کلی بازاریابی محتوا را برای کسب و کار شما، بهبود دهند.

پادکست‌ها چه تفاوتی با برنامه‌های رادیویی دارند؟

هم رادیو و هم پادکست‌ها، محتوای صوتی تولید می‌کنند که با هدف اطلاع رسانی، آموزش یا سرگرمی مخاطب، پخش می‌شوند. با این حال، تفاوت‌هایی نیز با هم دارند. تفاوت عمده بین پادکست و رادیوی زنده، این است که رادیو زنده، پس از پخش، قابل ویرایش نیست، در حالی که پادکست‌ها، از قبل ضبط شده‌اند و پس از ضبط، به راحتی قابل تنظیم و تغییر هستند.

سهولت دسترسی به پادکست‌ها، قابلیت دانلود و گوش دادن به آن‌ها در هر زمان و مکان، بخش مهمی از جذابیت پادکست‌ها محسوب می‌شود. شنوندگان پادکست‌ها، آزادی انتخاب برای زمان گوش دادن به برنامه‌ها را دارند. در حالی که شنوندگان برنامه‌های رادیویی، باید زمان بندی رادیو را دنبال کنند تا بتوانند برنامه مورد علاقه‌شان را در زمان تعیین شده، گوش دهند.

درباره پادکست‌ها، امکان دانلود برنامه‌ها وجود دارد. اما درباره رادیو، شما فقط می‌توانید از آرشیو برنامه‌ها، آن‌ها را دوباره گوش دهید. در واقع امکان دانلود برنامه‌های رادیویی، وجود ندارد.

چرا پادکست اهمیت دارد؟

چرا باید پادکست را به استراتژی بازاریابی محتوا اضافه کرد؟

با پیاده سازی پادکست‌ها در استراتژی بازاریابی محتوا و ارسال مرتب آن‌ها، شنوندگان، با کسب و کار شما بیشتر آشنا می‌شوند و وفادارتر خواهند شد. زیرا چیزی که به آن‌ها نیاز دارند را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهید. پادکست می‌تواند ابعاد جدیدی را به برند تجاری شما و استراتژی بازاریابی محتوا، اضافه کند. با استفاده از رسانه‌ها، کانال‌ها و روش‌های مختلف انتشار، می‌توانید به این هدف، نزدیک شوید.

هدف از استراتژی تولید محتوا، جذب مصرف‌کنندگان، خوانندگان و طرفداران بیشتر، با ارائه اطلاعات و سرگرمی‌های مختلف است. اگر می‌خواهید از دیگران متمایز باشید، به مخاطبان جدیدی دسترسی پیدا کنید و از رسانه‌ای پرقدرت، استفاده کنید، همین الان، ساخت پادکست خود را شروع کنید.

اما چرا پادکست؟!

در ابتدا، بیایید در مورد اینکه چرا پادکست‌ها در استراتژی بازاریابی محتوا بسیار ارزشمند هستند، صحبت کنیم. پادکست، مجموعه‌ای از بخش‌های محتوای صوتی است که معمولاً به صورت اپیزود، منتشر می‌شود. این قسمت‌ها از نظر مدت زمان و قالب، متفاوت هستند. برخی از آن‌ها در ابتدا به صورت مصاحبه، ارائه می‌شوند و برخی دیگر، روایتی از یک تجربه واقعی هستند.

پادکست‌ها، ابزارهای مؤثری برای بازاریابی هستند زیرا به برندهای تجاری کمک می‌کنند تا به مخاطبان خاص، دسترسی پیدا کنند. بر اساس تحقیقات انجام شده، پادکست‌ها به ایجاد مخاطبین وفادار، کمک کرده و بازگشت سرمایه خوبی را به همراه دارند.

پادکست‌ها برای شنوندگان هم، ارزشمند تلقی می‌شوند، زیرا اغلب آموزنده و آگاهی‌دهنده هستند. با ادغام پادکست‌ در استراتژی بازاریابی محتوا و به‌روزرسانی مرتب آن‌ها، محبوبیت کسب و کار شما در بین مصرف‌کنندگان، افزایش می‌یابد.

استفاده از پادکست به عنوان کانال جدید بازاریابی

وقتی درباره محتوا حرف می‌زنیم، توجه بازاریابان، به محصولات بصری مانند پست‌های وبلاگ، اینفوگرافیک ها، فیلم‌ها و دیگر محتواهای تعاملی، منعطف می‌شود. پادکست‌ها، فایل‌های صوتی دیجیتالی هستند که در مورد موضوعی از پیش تعیین شده، بحث می‌کنند و معمولاً به‌صورت یک سری فایل‌های آنلاین، برای مشترکین، ارسال می‌شوند.

پادکست، به برندها اجازه می‌دهد تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. باوجود تکنولوژی در حال پیشرفت، پادکست، به شرکت‌ها و برندها اجازه می‌دهد محتوای مربوط به کسب و کار خود را در هر زمان و هر مکان، بیان کنند. این کار، به تقویت قدرت صنعت و برند سازی مؤثر کمک می‌کند. پادکست‌ها، مزایای زیادی برای مشاغل ارائه می‌دهند و در هر نوع استراتژی بازاریابی محتوا، اهمیت دارند.

5 دلیل برای استفاده از پادکست در استراتژی بازاریابی محتوا

 1. استفاده از آن برای مخاطب، بسیار راحت و آسان است.
 2. می‌توان آن‌ها را به راحتی پخش کرد و قابل دانلود هستند.
 3. به شما کمک می‌کند تا با مخاطبان خود، ارتباط نزدیکی برقرار کنید.
 4. تبلیغات در پادکست بسیار مؤثر است.
 5. پادکست‌ها، مشارکت در سطحی بالا را به ارمغان می‌آورند.

بازار محتوا، رقابتی است. بازاریابان موفق، وقتی موضوعی با جذابیت بالا و رقابت کم را پیدا کنند، در حقیقت، در تولید محتوا، برنده شده‌اند. این دقیقاً همان چیزی است که پادکست ارائه می‌دهد. با وجود رقابت کم، می‌توانید پادکست خود را برجسته‌تر کرده و مخاطبان زیادی را جذب کنید!

برخلاف محتوای نوشتاری وبلاگ که باید خوانده شود، یا حتی فیلم‌هایی که تماشاگران باید بشینند و تماشا کنند، دسترسی به پادکست‌ها، آسان‌تر است. تنها کاری که شنونده پادکست باید انجام دهد این است که دکمه پلی را بزند و گوش کند. زمان بندی برای گوش دادن به پادکست نیز راحت‌تر است.

تعداد شنوندگان پادکست، رو به افزایش است. این موضوع، نقطه عطف بزرگی برای پادکست‌ها محسوب می‌شود. علاوه بر این، ایجاد پادکست‌ها ساده و آسان است، به این معنی که می‌توانید محتوای با کیفیت بالایی را در زمان کمتری تولید کنید. با انجام این کار، رتبه‌بندی موتورهای جستجوگر، بالاتر می‌رود و شانس بهتری برای مخاطبان شما، به وجود خواهد آمد.

پادکست در استراتژی بازاریابی محتوا

چرا ساخت پادکست در استراتژی بازاریابی محتوا اهمیت دارد؟

پادکست‌ها به شما کمک می‌کنند تا در هر مکان و هر زمان، به مردم دسترسی پیدا کنید. هنگام ضبط ویدئو یا نوشتن مقاله، فقط می‌توانید به افرادی دسترسی پیدا کنید که زمان کافی برای تماشا یا خواندن صفحه را داشته باشند. اما آیا می‌دانید چه چیزی ساده‌تر از نگاه کردن به صفحه نمایش است؟ گوش دادن به صدا.

افراد می‌توانند هنگام رانندگی، نظافت، ورزش یا حتی کار کردن، به پادکست گوش دهند. بنابراین، وقتی از پادکست‌ها به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی محتوا استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد، مخاطبان شما زمان بیشتری را صرف محتوای شما می‌کنند.

تهیه پادکست، آسان و مقرون به صرفه است. اگر در حال ضبط ویدئو یا نوشتن مقاله هستید، یا فردی را استخدام کرده‌اید که این نوع محتوا را برای شما ایجاد کند، باید بدانید که تولید پادکست‌ها، زمان و هزینه کمتری را به همراه دارد. فقط به یک میکروفون و نرم افزار خوب نیاز دارید که به شما امکان می‌دهد پادکست‌های خود را به راحتی ضبط و ویرایش کنید.

می‌توانید در مورد موضوعاتی که برای شنوندگان شما جالب است، بیشتر صحبت کنید. برای ایجاد پادکست، نیازی به پس زمینه یا حتی لباس‌های زیبا مانند ضبط فیلم ندارید. در نتیجه، برای بسیاری از بازاریابان، پادکست به عنوان گزینه‌ای بدون زحمت برای رسیدن به مخاطبان بیشتر، محسوب می‌شود.

پادکست می‌تواند بین شما و شنوندگان، اعتماد ایجاد کند. اگر می‌خواهید مخاطبان احساس کنند که شما را می‌شناسند و دوستتان دارند، مطمئن باشید از انتخاب پادکست، پشیمان نمی‌شوید. وقتی در مورد موضوعاتی که هم برای شما و هم برای آن‌ها جالب است صحبت می‌کنید، شور و شوق و اعتماد به نفس را در صدای شما می‌شنوند. به این صورت، اعتماد کافی به شما، پیدا خواهند کرد.

شما، آگاه و قابل اعتماد هستید و این باعث تشویق مخاطبان می‌شود تا بیشتر به شما، گوش دهند. به این ترتیب، آن‌ها نه تنها به پادکست‌های شما گوش می‌دهند، بلکه شما را در رسانه‌های اجتماعی، دنبال می‌کنند. مخاطب همیشگی وب سایت شما می‌شوند، فیلم‌های شما را تماشا کنند، مقالات شما را می‌خوانند و بطور کلی، ارتباطی منظم را با شما، ادامه خواهند داد.

چگونه می‌توان از پادکست‌ها به عنوان یک تاکتیک بازاریابی استفاده کرد؟

بهترین استراتژی‌ها برای به‌کارگیری پادکست در بازاریابی می‌تواند موارد زیر باشد:

 • یک سایت یا صفحه پادکست اختصاصی، ایجاد کنید.
 • پادکست خود را در بسیاری از پلتفرم‌ها، توزیع کنید.
 • آن‌ها را برای SEO بهینه‌سازی کنید.
 • محتوای پادکست را در فیلم‌ها، تصاویر و پست‌های وبلاگ قرار دهید.
 • قسمت‌های پادکست را به ویدیوهای YouTube تبدیل کنید.
 • الگوهای بازاریابی ایمیل خود را بروز کنید.
 • در قسمت‌های پادکست خود، از سایر مشاغل و کارآفرینان نام ببرید.
 • به مرور زمان از مهمانان بیشتری برای حضور در پادکست دعوت کنید.
 • پادکست با محتوای تبلیغاتی بسازید.
چرا پادکست؟!

جمع بندی

پادکست‌ها، قدرتمند و آموزنده هستند. بازاریاب‌ها می‌توانند با کمک این پلتفرم قوی، معروفیت برند تجاری خود را چندین برابر افزایش دهند. با ایجاد پادکست، ترافیک وب سایت، بالا رفته و برند تجاری شما برجسته‌ می‌شود.

پادکست، تنوع بالایی در زمینه بازاریابی محتوا دارد. دنبال کنندگان پادکست‌ها، عموماً به طرفداران وفاداری تبدیل می‌شوند. شما می‌توانید از پادکست برای مشارکت بیشتر مشتریان فعلی و احتمالی خود استفاده کنید. حتی می‌توانید آدرس ایمیل مرتبط با پادکست ارائه دهید که در آن افراد بتوانند مستقیماً به محتوا، واکنش نشان دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *